Elementor Pro - en to fr translation catalogue (2471 entries)

en: "All" Filter
fr: Filtre « Tous »

en: "All" Filter Label
fr: Libellé du filtre « Tous »

en: %1$s %2$ssays:%3$s
fr: %1$s %2$sà dit : %3$s

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: %1$s mentioned you on %2$s at %3$s
fr: %1$s vous a mentionné sur %2$s à %3$s

en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: %1$s replied to a note on %2$s at %3$s
fr: %1$s a répondu à une note sur %2$s à %3$s

en: %1$s resolved a note on %2$s at %3$s
fr: %1$s a résolu une note sur %2$s à %3$s

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: %1$sError:%2$s The nonce security check didn’t pass. Please reload the page and try again. You may want to try clearing your browser cache as a last attempt.
fr: %1$sErreur :%2$s échec du contrôle de sécurité du nonce. Rechargez la page et réessayer. Essayez de vider le cache de votre navigateur comme dernière tentative.

en: %1$sYou have no more activations left.%2$s %3$sPlease upgrade to a more advanced license%4$s (you'll only need to cover the difference).
fr: %1$sIl ne vous reste plus d’activations.%2$s %3$sVeuillez passer à une licence plus avancée%4$s (vous n’aurez à payer que la différence).

en: %1$sYour Elementor Pro license has expired.%2$s Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more. %3$sRenew now%4$s
fr: %1$sVotre licence Elementor PRO a expirée.%2$s Vous souhaitez continuer à créer des sites Web sécurisés et performants ? Renouvelez votre abonnement pour retrouver l’accès à tous les widgets, modèles, mises à jour d’Elementor PRO. %3$sRenouveler maintenant%4$s

en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL of your site (including HTTPS/SSL migration). Please deactivate the license and then reactivate it again.
fr: %1$sVotre clé de licence ne correspond pas à votre domaine actuel%2$s. Cela est probablement dû à une modification de l’URL du domaine de votre site (y compris la migration HTTPS/SSL). Veuillez désactiver la licence, puis la réactiver.

en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL. Please deactivate the license and then reactivate it again.
fr: %1$sVotre clé de licence ne correspond pas à votre domaine actuel%2$s. Cela est probablement dû à une modification de l’URL du domaine. Veuillez désactiver la licence, puis la réactiver.

en: %1$sYour license key has been cancelled%2$s (most likely due to a refund request). Please consider acquiring a new license.
fr: %1$sVotre clé de licence a été annulée%2$s (probablement en raison d’une demande de remboursement). Veuillez envisager d’acquérir une nouvelle licence.

en: %1$sreCAPTCHA V3%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
fr: %1$sreCAPTCHA V3%2$s est un service gratuit de Google qui protège votre site contre le spam et les abus. Il le fait tout en permettant à vos internautes valides de passer facilement.

en: %1$sreCAPTCHA%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
fr: %1$sreCAPTCHA%2$s est un service gratuit de Google qui protège votre site des indésirables et abus. Il le fait tout en laissant passer vos internautes valides avec facilité.

en: %d submission moved to Trash. | %d submissions moved to Trash.
fr[0]: %d envoi déplacé à la corbeille.
fr[1]: %d envois déplacés à la corbeille.

en: %d submission permanently deleted. | %d submissions permanently deleted.
fr[0]: %d envoi supprimé définitivement.
fr[1]: %d envois supprimés définitivement.

en: %d submission restored from Trash. | %d submissions restored from Trash.
fr[0]: %d envoi restauré à partir de la corbeille.
fr[1]: %d envois restaurés à partir de la corbeille.

en: %s - End
fr: %s - Fin

en: %s - Start
fr: %s - Début

en: %s Comments
fr: %s commentaires

en: %s Field
fr: %s champ

en: %s File
fr: %s fichier

en: %s Not Connected
fr: %s non connecté

en: %s Not Connected Color
fr: Couleur de %s non connecté

en: %s Widget
fr: Widget %s

en: %s ago
fr: il y a %s

en: %s by author
fr: %s par auteur

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
fr[0]: %s code personnalisé n’a pas pu être mis à jour, quelqu’un d’autre est en train de le modifier.
fr[1]: %s codes personnalisés n’ont pas pu être mis à jour, quelqu’un d’autre est en train de les modifier.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
fr[0]: %s code personnalisé a été déplacé vers la corbeille.
fr[1]: %s codes personnalisés ont été déplacés vers la corbeille.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
fr[0]: %s code personnalisé supprimé définitivement.
fr[1]: %s codes personnalisés supprimés définitivement.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
fr[0]: %s code personnalisé restauré.
fr[1]: %s codes personnalisés restaurés.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
fr[0]: %s code personnalisé mis à jour.
fr[1]: %s codes personnalisés mis à jour.

en: %s is currently editing this template, please try again later
fr: %s est en train de modifier ce modèle, veuillez réessayer plus tard

en: %s replies
fr: %s réponses

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: (deleted user)
fr: (utilisateur/utilisatrice supprimé)

en: (unavailable)
fr: (non disponible)

en: * Please note that this user will be able to see the list of all site users as part of the tagging ability in Notes.
fr: * Notez bien que cet utilisateur/utilisatrice pourra voir la liste de tous les utilisateurs/utilisatrices du site dans le cadre de l’utilisation de Notes.

en: * Requires an Advanced subscription or higher
fr: * Nécessite un abonnement avancé ou supérieur

en: 10% off on your first order!
fr: 10% de réduction sur votre première commande !

en: 3D Depth
fr: Profondeur 3D

en: 3D Tilt
fr: Inclinaison 3D

en: 404 Page
fr: Page 404

en: <h3>Set up a My Account page</h3><br>Without it, customers can't update their billing details, review past orders, etc. To set up My Account, go to Site Settings.
fr: <h3>Configurer une page Mon compte</h3><br> Sans elle, les clients ne peuvent pas mettre à jour leurs informations de facturation, consulter les commandes passées, etc. Pour configurer Mon compte, aller aux réglages du site.

en: <h3>Set up a cart page</h3><br>The cart page shows an order summary. To set one up, go to Site Settings.
fr: <h3>Configurer une page de panier</h3><br> La page de panier affiche un récapitulatif de la commande. Pour en configurer une, aller aux réglages du site.

en: <h3>Set up a checkout page</h3><br>Without a checkout page, visitors can't complete transactions on your site. To set one up, go to Site Settings.
fr: <h3>Configurer une page de validation de commande</h3><br>Sans page de validation de commande, les visiteurs ne peuvent pas compléter de transaction sur votre site. Pour en configurer une, allez dans les réglages du site.

en: <h3>Set up a purchase summary page</h3><br>This page shows payment and order details. To set one up, go to Site Settings.
fr: <h3>Configurez une page de récapitulatif des achats</h3><br>Cette page affiche les détails du paiement et de la commande. Pour en configurer une, accédez aux réglages du site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a cart page for your site, head over to Site Settings.
fr: <h3>Désolé, une erreur est survenue.</h3><br>Pour définir une page de panier pour le site, rendez-vous dans les réglages du site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a checkout page for your site, head over to Site Settings.
fr: <h3>Désolé, une erreur est survenue.</h3><br>Pour définir une page de commande pour le site, rendez-vous dans les réglages du site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a my account page for your site, head over to Site Settings.
fr:  	<h3>Désolé, une erreur est survenue.</h3><br>Pour définir une page Moncompte pour le site, rendez-vous dans les réglages du site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a purchase summary page for your site, head over to Site Settings.
fr: <h3>Désolé, une erreur s’est produite.</h3><br>Pour définir une page « Récapitulatif de commande » pour votre site, rendez-vous dans les réglages du site.

en: <strong>Turn popup clicks into sales with Send.</strong> Trigger automated emails the moment visitors engage.
fr: <strong>Transformez les clics contextuels en ventes avec Send.</strong> Déclenchez des e-mails automatisés au moment où les internautes interagissent.

en: A 404 page template allows you to easily design the layout and style of the page that is displayed when a visitor arrives at a page that does not exist.
fr: Un modèle de page 404 vous permet de concevoir facilement la mise en page et le style de la page qui s’affiche lorsqu’un visiteur arrive sur une page qui n’existe pas.

en: A Loop is a layout you can customize to display recurring dynamic content - like listings, posts, portfolios, products, , etc.
fr: La boucle est une mise en page dynamique qui est utilisée dans les grilles d’affichage, comme les listes, les publications, les portfolios, les produits, etc.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
fr: Une extension PHP a arrêté le téléversement du fichier. PHP ne permet pas de déterminer quelle extension a provoqué l’arrêt du téléversement du fichier. Examinez la liste des extensions chargées avec %s peut vous aider.

en: A new Form Submission has been received
fr: Une nouvelle soumission de formulaire a été reçue

en: A new Submission
fr: Une nouvelle soumission

en: A products archive template allows you to easily design the layout and style of your WooCommerce shop page or other product archive pages - those pages that show a list of products, which may be filtered by terms such as categories, tags, etc.
fr: Un modèle d’archive de produits vous permet de facilement concevoir la présentation et le style de votre page de boutique WooCommerce ou d’autres pages d’archive de produits - ces pages qui présentent une liste de produits, qui peut être filtrée par des termes tels que catégories, étiquettes, etc.

en: A single page template allows you to easily create the layout and style of pages, ensuring design consistency across all the pages of your site.
fr: Un modèle de page unique vous permet de facilement créer la mise en page et le style des pages, en assurant la cohérence de la conception sur toutes les pages de votre site.

en: A single post template allows you to easily design the layout and style of posts, ensuring a design consistency throughout all your blog posts, for example.
fr: Un modèle de publication unique vous permet de facilement concevoir la mise en page et le style des publications, en assurant par exemple une cohérence de conception dans tous les articles de votre blog.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of WooCommerce single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
fr: Un modèle de produit global vous permet de concevoir facilement la mise en page et le style des pages de produit unique de WooCommerce et d’appliquer ce modèle aux diverses conditions que vous attribuez.

en: AJAX
fr: Ajax

en: AND
fr: et

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: API URL
fr: URL de l’API

en: ASC
fr: Ascendant

en: About Heading
fr: À propos de l’en-tête

en: Above
fr: Au-dessus

en: Acceptance
fr: Acceptation

en: Acceptance Text
fr: Texte d’acceptation

en: Access %1$s %2$s
fr: Accès %1$s %2$s

en: Access to edit content only
fr: Accès uniquement pour modifier le contenu

en: Accessible Name
fr: Nom accessible

en: Accessible navigation
fr: Navigation accessible

en: Account
fr: Compte

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: Account Title
fr: Titre du compte

en: Action completed successfully.
fr: Action bien terminée.

en: Action failed to run, please check your integration.
fr: Échec de l’exécution de l’action, veuillez vérifier votre intégration.

en: Actions After Expire
fr: Actions après expiration

en: Actions After Submit
fr: Actions après envoi

en: Actions Log
fr: Journal des actions

en: Actions Status
fr: État de l’action

en: Activate
fr: Activer

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Activate Manually
fr: Activer manuellement

en: Activate Now
fr: Activer maintenant

en: Activate Plugin
fr: Activer l’extension

en: Activate Send Now
fr: Activer Envoyer maintenant

en: Activate Your License and Get Access to Premium Elementor Templates, Support & Plugin Updates.
fr: Activez votre licence et accédez aux modèles Premium Elementor, au support et aux mises à jour de l’extension.

en: Activate the Elementor plugin to start using all of Elementor Pro plugin’s features.
fr: Activez l’extension Elementor pour commencer à utiliser toutes les fonctionnalités de l’extension Elementor PRO.

en: Active
fr: Actif

en: Active Color
fr: Couleur active

en: Active Icon
fr: Icône active

en: AdBlock Detection
fr: Détection AdBlock

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Action
fr: Ajouter une action

en: Add Condition
fr: Ajouter une condition

en: Add Custom Code snippets anywhere on your website, including the header or footer to measure your page’s performance*
fr: Ajoutez des extraits de code personnalisé n’importe où sur votre site, y compris l’entête ou le pied de page pour mesurer les performances de votre page*

en: Add Custom Code snippets to your website.
fr: Ajoutez des extraits de code personnalisé à votre site Web.

en: Add New
fr: Ajouter une nouvelle

en: Add New Font
fr: Ajouter une nouvelle police

en: Add New Font Type
fr: Ajouter un nouveau type de police

en: Add New Icon Set
fr: Ajouter un nouveau jeu d’icônes

en: Add New Loop Template
fr: Ajouter un nouveau modèle de boucle

en: Add New Theme Template
fr: Ajouter un nouveau modèle de thème

en: Add Static Font
fr: Ajouter une police statique

en: Add To Cart
fr: Ajouter au panier

en: Add Variable Font
fr: Ajouter une police variable

en: Add Your Custom Fonts
fr: Ajoutez vos polices personnalisées

en: Add Your Custom Icons
fr: Ajoutez vos icônes personnalisées

en: Add Your Text Here
fr: Ajoutez votre texte ici

en: Add Your Tooltip Text Here
fr: Ajoutez le texte de votre infobulle ici

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
fr: Ajouter une action après l’envoi du formulaire par un visiteur (envoyer un e-mail de notification par ex.)
    Choisir une action ajoutera ses réglages ci-dessous.

en: Add as many tags as you want, comma separated.
fr: Ajoutez autant d’étiquettes que vous le souhaitez, séparés par des virgules.

en: Add comma separated tags
fr: Ajouter des étiquettes séparées par des virgules

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Add condition group
fr: Ajouter un groupe de conditions

en: Add custom HTML attributes to any element.
fr: Ajouter des attributs HTML personnalisés à n’importe quel élément.

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Add new
fr: Ajouter

en: Add new theme template
fr: Ajouter un nouveau modèle de thème

en: Add nofollow
fr: Ajouter nofollow

en: Add or remove Font Types
fr: Ajouter ou supprimer des types de police

en: Add pixels, meta tags and any other scripts to your site.
fr: Ajoutez des Pixels, des balises méta et tout autre script à votre site.

en: Add some content for each one of your videos, like a description, transcript or external links.To add, remove or edit tab names, go to Tabs.
fr: Ajouter du contenu pour chacune des vidéos, comme une description, une transcription ou des liens externes. Pour ajouter, supprimer ou modifier des noms d’onglets, aller à Onglets.

en: Add the CSS ID or Class of a specific element on this page to track its progress separately
fr: Ajoutez l’ID CSS ou la classe d’un élément spécifique sur cette page pour suivre sa progression séparément

en: Add them from the
fr: Ajoutez-les à partir du

en: Add to Cart
fr: Ajouter au panier

en: Add to Contacts
fr: Ajouter aux contacts

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
fr: Ajoutez votre classe personnalisée sans le point. Ex : ma-classe

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
fr: Ajoutez votre identifiant personnalisé SANS la clé Pound. Par exemple : my-id

en: Add your own custom CSS
fr: Ajouter votre code CSS personnalisé

en: Additional Info
fr: Information additionnelle

en: Additional Information
fr: Information additionnelle

en: Additional Information Tab
fr: Onglet Informations complémentaires

en: Additional Options
fr: Options supplémentaires

en: Additional Settings
fr: Réglages supplémentaires

en: Additional settings are available in the Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s
fr: Des réglages supplémentaires sont disponibles dans Yoast SEO %1$sPanneau du fil d’Ariane%2$s

en: Addresses
fr: Adresses

en: Admin Notice:
fr: Avis de l’administrateur :

en: Adobe Fonts (TypeKit)
fr: Polices Adobe (TypeKit)

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Data
fr: Données avancées

en: Advanced Rules
fr: Règles avancées

en: After
fr: Après

en: After Inactivity
fr: Après inactivité

en: After Text
fr: Après le texte

en: After publishing this widget, you will be able to set it as visible on the entire site in the Admin Table.
fr: Après avoir publié ce widget, vous pourrez le rendre visible sur l’ensemble du site dans le tableau d’administration.

en: Akismet Spam Protection
fr: Protection anti-Spam Akismet

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tout

en: All Browsers
fr: Tous les navigateurs

en: All Font Types
fr: Tous les types de polices

en: All Fonts
fr: Toutes les polices

en: All Forms
fr: Tous les formulaires

en: All Icons
fr: Toutes les icônes

en: All Pages
fr: Toutes les pages

en: All Posts
fr: Toutes les publications

en: All Product Archives
fr: Toutes les archives produits

en: All Time
fr: Tout le temps

en: All Users
fr: Tous les comptes

en: All archives
fr: Toutes les archives

en: All images and files are stored with the template. Keeps everything intact, but the file is larger.
fr: Toutes les images et tous les fichiers sont stockés avec le modèle. Garde tout intact, mais le fichier est plus volumineux.

en: All notes
fr: Toutes les notes

en: All singular
fr: Tous les uniques

en: All site
fr: Tout le site

en: Allow Full Screen
fr: Autoriser le plein écran

en: Allow Order
fr: Autoriser la commande

en: Allow Resubscribe
fr: Autoriser la réinscription

en: Allow keyboard tab navigation for accessibility
fr: Autoriser la navigation des onglets par clavier pour l’accessibilité

en: Allow user to access the Notes feature.
fr: Autoriser l’utilisateur/utilisatrice à utiliser la fonction Notes.

en: Allowed File Types
fr: Types de fichiers autorisés

en: Allows the use of size variables within supported controls. Note: This feature requires both the "Atomic Widgets" and "Variables" experiments to be enabled.
fr: Permet l’utilisation de variables de taille dans les contrôles pris en charge. Remarque : cette fonctionnalité nécessite l’activation des expériences « Widgets atomiques » et « Variables ».

en: Already renewed?
fr: Déjà renouvelé ?

en: Always
fr: Toujours

en: Always load jQuery
fr: Toujours charger jQuery

en: Amazing
fr: Impressionnant

en: Amount
fr: Montant

en: An archive template allows you to easily design the layout and style of archive pages - those pages that show a list of posts (e.g. a blog’s list of recent posts), which may be filtered by terms such as authors, categories, tags, search results, etc.
fr: Un modèle d’archive vous permet de facilement concevoir la mise en page et le style des pages d’archive - ces pages qui présentent une liste de publications (par exemple, la liste des articles récents d’un blog), qui peuvent être filtrées par des termes tels que les auteurs, les catégories, les étiquettes, les résultats de recherche, etc.

en: An error occurred, please try again
fr: Une erreur est survenue, veuillez réessayer

en: An error occurred.
fr: Une erreur est survenue.

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez vérifier votre connexion internet et réessayer. Si le problème persiste, contactez notre support.

en: Anchor Offset
fr: Décalage de l’ancre

en: Anchors By Selector
fr: Ancres par sélecteur

en: Anchors By Tags
fr: Ancres par balises

en: Animated Classic
fr: Classique animé

en: Animated Headline
fr: Titre animé

en: Animated Text
fr: Texte animé

en: Animation Delay
fr: Délai d’animation

en: Animation Duration
fr: Durée de l’animation

en: Animation Shape
fr: Forme de l’animation

en: Animation Style
fr: Style d’animation

en: Animation Type
fr: Type d’animation

en: Another check is in progress.
fr: Une autre vérification est en cours.

en: Any Amount
fr: Tout montant

en: Any child %s of
fr: Tout enfant de %s

en: Any child of
fr: Tout enfant de

en: App ID
fr: ID d’App

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply & Preview
fr: Appliquer et prévisualiser

en: Apply Button
fr: Bouton Appliquer

en: Apply CSS globally across your site to elevate your designs.
fr: Appliquez les feuilles de style CSS à l’ensemble de votre site pour rehausser vos conceptions.

en: Apply CSS to any widget and elevate any element with Custom CSS.
fr: Appliquer du CSS à n’importe quel widget et personnaliser n’importe quel élément avec du CSS personnalisé.

en: Apply Coupon Button
fr: Bouton Appliquer le code promo

en: Apply Effects On
fr: Appliquer les effets sur

en: Apply Link On
fr: Appliquer le lien sur

en: Apply Once
fr: Appliquer une fois

en: Apply an alternate template
fr: Appliquer un modèle alternatif

en: Apply coupon
fr: Appliquer le code promo

en: Apply current template to these pages.
fr: Appliquer le modèle actuel à ces pages.

en: Apply post content
fr: Appliquer le contenu de la publication

en: Apply to custom Excerpt
fr: Appliquer à l’extrait personnalisé

en: Apply to post content
fr: Appliquer au contenu de la publication

en: Archive Button
fr: Bouton d’archive

en: Archive Description
fr: Description de l’archive

en: Archive Meta
fr: Méta de l’archive

en: Archive Posts
fr: Archive de publications

en: Archive Products
fr: Archive de produits

en: Archive Products (deprecated)
fr: Archive des produits (obsolète)

en: Archive Text
fr: Texte d’archive

en: Archive Title
fr: Titre de l’archive

en: Archive URL
fr: URL de l’archive

en: Archives: %s
fr: Archives : %s

en: Are you sure you want to move this item to trash:
fr: Voulez-vous vraiment déplacer cet élément vers la corbeille :

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows and Dots
fr: Flèches et points

en: Aside
fr: Sur le coté

en: Ask the site admin to add them
fr: Demandez à l’admin du site de les ajouter

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d’aspect

en: Assign shortcodes to the fields below to enable spam protection on your form. %1$sShow me how%2$s
fr: Attribuez des codes courts aux champs ci-dessous pour activer la protection anti-spam sur votre formulaire. %1$sDécouvrez comment faire%2$s

en: Attachment Caption
fr: Légende du fichier joint

en: Attachment URL
fr: URL de pièce jointe

en: Attachment to email won't be saved.
fr: Le fichier joint à l’e-mail ne sera pas enregistré.

en: Attachments to email won't be saved.
fr: Les fichiers joints aux e-mails ne seront pas enregistrés.

en: Attributes
fr: Attributs

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archive
fr: Archive de l’auteur

en: Author Bio
fr: Bio de l’auteur

en: Author Box
fr: Boîte d’auteur/autrice

en: Author Email
fr: E-mail de l’auteur

en: Author Info
fr: Informations sur l’auteur

en: Author Meta
fr: Méta de l’auteur

en: Author Name
fr: Nom de l’auteur

en: Author Profile Picture
fr: Photo de Profil Auteur

en: Author URL
fr: URL de l’auteur

en: Author Website
fr: Site de l’auteur/autrice

en: Author archive
fr: Archives de l’auteur/autrice

en: Author picture
fr: Auteur/autrice de l’image

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Auto
fr: Automatique

en: Auto Renewal
fr: Renouvellement auto

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Automatically Close After
fr: Fermer automatiquement après

en: Automatically Open Cart
fr: Ouvrir automatiquement le panier

en: Automatically Update Cart
fr: Mettre à jour automatiquement le panier

en: Automatically align buttons
fr: Aligner automatiquement les boutons

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Autoplay Speed
fr: Vitesse de lecture automatique

en: Autoscroll
fr: Défilement automatique

en: Autoscroll offset
fr: Décalage de défilement automatique

en: Avatar URL
fr: URL de l’Avatar

en: Average Rating
fr: Note moyenne

en: Avoid Duplicates
fr: Éviter les doublons

en: Avoid Multiple Popups
fr: Éviter les fenêtres modales multiples

en: Back
fr: Derrière

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Background Overlay
fr: Superposition d’arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Background position
fr: Position de l’arrière-plan

en: Badge Taxonomy
fr: Badge de taxonomie

en: Bag
fr: Sac

en: Bank Details
fr: Détails bancaires

en: Banner
fr: Bannière

en: Basket
fr: Panier

en: Before
fr: Avant

en: Before Text
fr: Avant le texte

en: Below
fr: En-dessous

en: Beside
fr: À côté

en: Billing Cycle
fr: Cycle de facturation

en: Billing Details
fr: Détails de facturation

en: Billing and Shipping Details
fr: Détails de facturation et de livraison

en: Biography
fr: Biographie

en: Blend Mode
fr: Mode de fusion

en: Block
fr: Bloc

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

en: Blur
fr: Flou

en: Body End
fr: Fin du corps

en: Body Start
fr: Début du corps

en: Bold
fr: Gras

en: Border
fr: Bordure

en: Border (all)
fr: Bordures (toutes)

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Border Type
fr: Type de bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Border radius
fr: Rayon de bordure

en: Border width
fr: Largeur de bordure

en: Borders
fr: Bordures

en: Both
fr: Les deux

en: Bottom
fr: En bas

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bottom Spacing
fr: Espace Inférieur

en: Bounce
fr: Rebond

en: Bouncing Dots
fr: Points rebondissants

en: Box
fr: Boîte

en: Box Color
fr: Couleur de la boîte

en: Box Count
fr: Nombre de boîtes

en: Box Shadow
fr: Ombre de boite

en: Box shadow
fr: Ombre de la boîte

en: Boxed
fr: Encadré

en: Boxed Icon
fr: Icône carrée

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane

en: Breakpoint
fr: Seuil

en: Bring to Front
fr: Mettre au premier plan

en: Browser Default
fr: Par défaut du navigateur

en: Bubble
fr: Bulle

en: Built your store? Now make it grow. Start with Send today.
fr: Vous avez créé votre boutique ? Maintenant, faites-la grandir. Commencez dès aujourd’hui avec Send.

en: Bulk actions
fr: Actions groupées

en: Bullet
fr: Puce

en: Bullets
fr: Puces

en: Business Card
fr: Carte de visite

en: Button
fr: Bouton

en: Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Button Count
fr: Nombre de boutons

en: Button Height
fr: Hauteur du bouton

en: Button ID
fr: ID du bouton

en: Button Only
fr: Bouton uniquement

en: Button Size
fr: Taille du Bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: By Parent
fr: Par parent

en: By author
fr: Par auteur/autrice

en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
fr: Par défaut, tous les champs du formulaire sont envoyés via le code court %s. Pour personnaliser les champs envoyés, copiez le code court qui apparaît à l’intérieur de chaque champ et collez-le au-dessus.

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
fr: Polices personnalisées

[ctx: CPT Singular Name]
en: Font
fr: Police

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
fr: Jeu d’icônes

en: CSS Classes
fr: Classes CSS

en: CSS ID
fr: ID CSS

en: CSS Prefix
fr: Préfixe CSS

en: CSS code
fr: Code CSS

en: CSS selectors, in a comma-separated list
fr: Sélecteurs CSS, dans une liste séparée par des virgules

en: CTA Button
fr: Bouton d’appel à l’action

en: Call
fr: Appel

en: Call to Action
fr: Appel à l’action

en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
fr: Connexion impossible au serveur reCAPTCHA (%d).

en: Can't find someone?
fr: Vous ne trouvez pas quelqu’un ?

en: Can't mention them
fr: Je ne peux pas les mentionner

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cannot save those conditions.
fr: Impossible d’enregistrer ces conditions.

en: Canvas
fr: Canevas

en: Caption
fr: Légende

en: Captions
fr: Légendes

en: Card
fr: Carte

en: Cards
fr: Cartes

en: Carousel Items
fr: Éléments du carrousel

en: Carousel Name
fr: Nom du carrousel

en: Cart
fr: Panier

en: Cart Dividers
fr: Séparateurs du panier

en: Cart Page
fr: Page du panier

en: Cart Position
fr: Position du panier

en: Cart Totals
fr: Totaux du panier

en: Cart Type
fr: Type de panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories Count
fr: Nombre de catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Image
fr: Image de catégorie

en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

en: Center
fr: Centrer

en: Centered Slides
fr: Diapositives centrées

en: Change
fr: Changer

en: Change Site Logo
fr: Changer le logo du site

en: Changelog
fr: Note de mise a jour

en: Changes to the cart will update automatically.
fr: Les modifications apportées au panier seront mises à jour automatiquement.

en: Changes you make here will override your WooCommerce default purchase summary page.
fr: Les modifications que vous apportez ici remplaceront la page de récapitulatif des achats par défaut de WooCommerce.

en: Changes you make here will override your existing WooCommerce settings.
fr: Les modifications apportées ici remplaceront les réglages de WooCommerce.

en: Channel
fr: Canal

en: Check license status
fr: Vérifier l’état de la licence

en: Check your themes builder
fr: Vérifiez votre constructeur de thèmes

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Checked by Default
fr: Coché par défaut

en: Checking for conflicts...
fr: Vérification pour les conflits…

en: Checkout
fr: Validation de la commande

en: Checkout Button
fr: Bouton de commande

en: Checkout Page
fr: Page de paiement

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose File
fr: Choisir le fichier

en: Choose Icon
fr: Choisir une icône

en: Choose Image
fr: Choisir une image

en: Choose Off-Canvas widget
fr: Choisir le widget hors-champ

en: Choose Template
fr: Choisir un modèle

en: Choose a Loop Grid to view the Taxonomy Filter.
fr: Choisir une grille de boucles où afficher le filtre de taxonomie.

en: Choose a font to publish.
fr: Choisissez une police à publier.

en: Choose a page or add a URL
fr: Choisir une page ou ajouter une URL

en: Choose a template
fr: Choisir un modèle

en: Choose from the most used Font Types
fr: Choisir parmi les types de polices les plus utilisés

en: Choose source type
fr: Choisir le type de source

en: Choose template
fr: Choisir un modèle

en: Choose template type
fr: Choisir un type de modèle

en: Choose your plan
fr: Choisir le forfait

en: Circle
fr: Cerclé

en: Circle Dashed
fr: Cercle pointillé

en: Circular
fr: Circulaire

en: City
fr: Ville

en: Classic
fr: Classique

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear display conditions
fr: Effacer les conditions d’affichage

en: Click
fr: Cliquer

en: Click Here
fr: Cliquer ici

en: Click here
fr: Cliquer ici

en: Click here for Instructions
fr: Cliquer ici pour les instructions

en: Click here to browse
fr: Cliquer ici pour parcourir

en: Click here to enter your coupon code
fr: Cliquer pour saisir un code promo

en: Click here to login
fr: Cliquez ici pour vous connecter

en: Click on the menu item to edit its dropdown content.
fr: Cliquer sur l’élément de menu pour modifier le contenu de la liste déroulante.

en: Click to Cancel
fr: Cliquer pour annuler

en: Clicks
fr: Clics

en: Close
fr: Fermer

en: Close %1$s
fr: Fermer %1$s

en: Close %s
fr: Fermer %s

en: Close Button
fr: Bouton de fermeture

en: Close Cart
fr: Fermer le panier

en: Close Icon
fr: Icône de fermeture

en: Close Off-Canvas
fr: Fermer le panneau hors champ

en: Close Popup
fr: Fermer la fenêtre modale

en: Close notes mode
fr: Fermer le mode notes

en: Close table of contents
fr: Fermer la table des matières

en: Close this search box.
fr: Fermer ce champ de recherche.

en: Code Highlight
fr: Mise en évidence du code

en: Code with AI
fr: Coder avec l’IA

en: Collapse Icon
fr: Icône de réduction

en: Collapse Subitems
fr: Réduire les sous-éléments

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Collect Submissions
fr: Collecter les envois

en: Collect lead submissions directly within your WordPress Admin to manage, analyze and perform bulk actions on the submitted lead
fr: Collectez les envois de messages directement dans l’administration WordPress pour gérer, analyser et effectuer des actions en masse sur le messages envoyés

en: Collected Submissions will be saved to Elementor > %1$s Submissions %2$s
fr: Les envois collectés seront enregistrés dans Elementor > %1$sEnvois%2$s

en: Color
fr: Couleur

en: Color Picker Field
fr: Champ de sélecteur de couleur

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column Span
fr: Portée de la colonne

en: Column Width
fr: Largeur de colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Columns Gap
fr: Écart de colonnes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments Box
fr: Boite de commentaires

en: Comments Link
fr: Lien des commentaires

en: Comments Number
fr: Nombre de commentaires

en: Comments URL
fr: URL des commentaires

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Common
fr: Commun

en: Company
fr: Entreprise

en: Company Name
fr: Nom de l’entreprise

en: Complete the entire checkout experience on your site with a mock payment method, using the Stripe Test key in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
fr: Complétez l’intégralité de l’expérience de paiement sur votre site avec un mode de paiement fictif, en utilisant la clé de test Stripe - dans les %1$sRéglages d’intégration%2$s.

en: Completed
fr: Terminé

en: Conditions:
fr: Conditions :

en: Confirmation Message
fr: Message de confirmation

en: Conflicted part
fr: Partie conflictuelle

en: Congrats! Your site part is live
fr: Félicitations ! Votre partie du site est en ligne

en: Connect & Activate
fr: Connecter et activer

en: Connected Successfully
fr: Connexion réussie

en: Contact Buttons
fr: Boutons de contact

en: Contact URL
fr: URL de contact

en: Contact the site admin or turn off notifications for Notes in your %1$suser profile%2$s.
fr: Contactez l’admin du site ou désactivez les notifications pour les notes dans votre %1$sprofil utilisateur/utilisatrice%2$s.

en: Contact the site admin to give this person the right permissions.
fr: Contactez l’admin du site pour donner à cette personne les bonnes autorisations.

en: Contain
fr: Contenir

en: Container
fr: Conteneur

en: Container Width
fr: Largeur du conteneur

en: Contains
fr: Contient

en: Content
fr: Contenu

en: Content Animation
fr: Animation du contenu

en: Content Color
fr: Couleur du contenu

en: Content Horizontal Position
fr: Position horizontale du contenu

en: Content Padding
fr: Marge interne du contenu

en: Content Position
fr: Position du contenu

en: Content Spacing
fr: Espacement du contenu

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Content area
fr: Zone de contenu

en: Contents Tabs
fr: Contenu des onglets

en: Continue
fr: Continuer

en: Controls Horizontal position
fr: Contrôles de position horizontale

en: Controls Size
fr: Contrôles de la taille

en: Copied
fr: Copié

en: Copy %1$s coupon code
fr: Copier le code promo %1$s

en: Copy Icon
fr: Icône copier

en: Copy Link
fr: Copier le lien

en: Copy the license key from your account and paste it below.
fr: Copiez la clé de licence de votre compte et collez-la ci-dessous.

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Could not load the panel.
fr: Impossible de charger le panneau.

en: Could not retrieve query data.
fr: Impossible de récupérer les données de la requête.

en: Could not unzip or empty archive.
fr: Impossible de décompresser ou archive vide.

en: Count
fr: Nombre

en: Countdown
fr: Compte à rebours

en: Country
fr: Pays

en: Country / Region
fr: Pays / région

en: Coupon
fr: Code promo

en: Coupon Banner
fr: Bannière de code promo

en: Coupon code
fr: Code promo

en: Cover
fr: Recouvrir

en: Cover Photo
fr: Photo de couverture

en: Coverflow
fr: Couverture

en: Create Date:
fr: Date de création :

en: Create Global Widgets. Modify the content, style and setting of any widget and reuse it across your website to accelerate your workflow and stay consistent.
fr: Créez des widgets globaux. Modifiez le contenu, le style et les réglages de n’importe quel widget et réutilisez-le sur votre site pour accélérer votre flux de travail et rester cohérent.

en: Create a template
fr: Créer un modèle

en: Create an Account
fr: Créer un compte

en: Create an account?
fr: Créer un compte ?

en: Create beautiful menus and mega menus with new nested capabilities. Mega menus are ideal for websites with complex navigation structures and unique designs. %1$sLearn More%2$s
fr: Créez de superbes menus et méga menus avec de nouvelles fonctionnalités imbriquées. Les méga menus sont idéaux pour les sites dotés de structures de navigation complexes et de designs uniques. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Create custom designed Popups using all of Elementor's widgets. Use advanced display conditions and triggers to display the right popup, to the right visitor, at the right time and maximize conversions.
fr: Créez des fenêtres personnalisés avec les widgets d’Elementor. Utilisez des conditions d’affichage et des déclencheurs avancés pour afficher la bonne fenêtre modale, au bon visiteur, au bon moment et maximiser les conversions.

en: Create template
fr: Créer un modèle

en: Created At
fr: Créé le

en: Created At GMT
fr: Créé à GMT

en: Created on
fr: Créé le

en: Credit
fr: Crédits

en: Cross-Sells
fr: Ventes croisées

en: Currency
fr: Monnaie

[ctx: Currency]
en: GBP
fr: Livre britannique

[ctx: Currency]
en: Guilder
fr: Florin

[ctx: Currency]
en: Krona
fr: Couronne

[ctx: Currency]
en: Lira
fr: Lire

[ctx: Currency]
en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

[ctx: Currency]
en: Ruble
fr: Rouble

[ctx: Currency]
en: Rupee
fr: Roupie

[ctx: Currency]
en: Rupee (Indian)
fr: Roupie (indienne)

en: Currency Format
fr: Format de la devise

en: Currency Symbol
fr: Symbole monétaire

en: Current Author
fr: Auteur actuel

en: Current Date
fr: Date actuelle

en: Current Date Time
fr: Date et heure actuelles

en: Current Page
fr: Page actuelle

en: Current Post
fr: Publication actuelle

en: Current Query
fr: Requête actuelle

en: Current Subcategories
fr: Sous-catégories actuelles

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Current site part
fr: Partie actuelle du site

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom (Advanced)
fr: Personnaliser (avancé)

en: Custom API Key
fr: Clé d’API personnalisée

en: Custom Add To Cart
fr: Ajouter au panier personnalisé

en: Custom Attributes
fr: Attributs personnalisés

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom CTA Button
fr: Bouton de CTA personnalisé

en: Custom Caption
fr: Personnaliser la légende

en: Custom Code
fr: Code personnalisé

en: Custom Date Format
fr: Format de date personnalisé

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
fr: Les polices personnalisées permettent d’ajouter vos polices auto-hébergées et de les utiliser sur vos projets Elementor pour créer un univers de marque unique.

en: Custom Format
fr: Format personnalisé

en: Custom Height
fr: Hauteur personnalisée

en: Custom Hotspot Size
fr: Personnaliser la taille du point chaud

en: Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Custom Key
fr: Clé personnalisée

en: Custom Label
fr: Libellé personnalisé

en: Custom Messages
fr: Messages personnalisés

en: Custom Position
fr: Position personnalisée

en: Custom Symbol
fr: Personnaliser le symbole

en: Custom Time Format
fr: Changer le Format Horaire

en: Custom Tooltip Properties
fr: Personnaliser les propriétés de l’infobulle

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Custom code
fr: Code personnalisé

en: Custom code draft updated.
fr: Code personnalisé brouillon mis à jour.

en: Custom code published.
fr: Code personnalisé publié.

en: Custom code saved.
fr: Code personnalisé enregistré.

en: Custom code scheduled for %s.
fr: Code personnalisé planifié pour %s.

en: Custom code submitted.
fr: Code personnalisé envoyé.

en: Custom code updated.
fr: Code personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom post types
fr: Types de publications personnalisés

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize Dashboard
fr: Personnaliser le tableau de bord

en: Customize empty cart
fr: Personnaliser le panier vide

en: Customize: Additional Information
fr: Personnaliser : information additionnelle

en: Customize: Billing Details
fr: Personnaliser : détails de facturation

en: Customize: Coupon
fr: Personnaliser : code promo

en: Customize: Order Summary
fr: Personnaliser : récapitulatif de commande

en: Customize: Payment
fr: Personnaliser : paiement

en: Customize: Returning Customer
fr: Personnaliser : retour du client

en: Customize: Shipping Address
fr: Personnaliser : adresse de livraison

en: Customize: Totals
fr: Personnaliser : totaux

en: Cutout
fr: Découpe

en: DESC
fr: Descendant

en: Daily
fr: Quotidien

en: Dark
fr: Foncé

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashed
fr: Tirets

en: Data
fr: Données

en: Data Tabs
fr: Onglets de données

en: Date Field
fr: Champ date

en: Date Format
fr: Format de la date

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
fr: Mars 6, 2018 (F j, Y)

en: Date Modified
fr: Date de modification

en: Date Time Field
fr: Champ date/heure

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Date archive
fr: Archive de date

en: Date of Publish
fr: Date de publication

en: Date set according to your timezone: %s.
fr: Date ajustée selon votre fuseau horaire: %s.

en: Date:
fr: Date :

en: Day
fr: Jour

en: Day Of Cycle
fr: Jour du cycle

en: Day of the week
fr: Jour de la semaine

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Days
fr: Jours

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default
fr: Par défaut

en: Default (Simple)
fr: Par défaut (simple)

en: Default Page Template from your theme
fr: Modèle de page par défaut de votre thème

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Default to New Theme Builder
fr: Par défaut vers le Nouveau constructeur de thème

en: Define in which order the Custom Code will appear
fr: Définir dans quel ordre le code personnalisé apparaîtra

en: Define where the Custom Code will appear
fr: Définir où le code personnalisé apparaîtra

en: Delay
fr: Délai

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete this note?
fr: Supprimer cette note ?

en: Delete this reply?
fr: Supprimer cette réponse ?

en: Deleted notes can't be recovered.
fr: Les notes supprimées ne peuvent pas être récupérées.

en: Deleted replies can't be recovered.
fr: Les réponses supprimées ne peuvent pas être récupérées.

en: Depth
fr: Profondeur

en: Description Color
fr: Couleur de la description

en: Description HTML Tag
fr: Balise HTML de description

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Desktop (or smaller)
fr: Ordinateur (ou plus petit)

en: Digits
fr: Chiffres

en: Direct child %s of
fr: Enfant direct de %s

en: Direct child of
fr: Enfant direct de

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Page Scrolling
fr: Désactiver le défilement de page

en: Disc
fr: Cercles

en: Discard
fr: Rejeter

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Discord
fr: Non concordant

en: Discounted Upgrades
fr: Mises à niveau à prix réduit

en: Discounted Upgrades Now!
fr: Mises à niveau à prix réduit maintenant !

en: Dismiss this notice.
fr: Rejeter cet avertissement.

en: Display Conditions
fr: Conditions d’affichage

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Display Percentage
fr: Afficher le pourcentage

en: Displayed Elements
fr: Éléments affichés

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
fr: Affiché si aucun résultat pertinent n’est trouvé. L’ordre d’affichage de la sélection manuelle est aléatoire.

en: Distance from content
fr: Distance du contenu

en: Distance from dropdown
fr: Distance depuis la liste déroulante

en: Distance from search field
fr: Distance par rapport au champ de recherche

en: Divider
fr: Séparateur

en: Divider Gap
fr: Écart du séparateur

en: Divider Style
fr: Style de séparateur

en: Divider Total
fr: Séparateur total

en: Divider Width
fr: Largeur du séparateur

en: Dividers
fr: Séparateurs

en: Do not show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Document doesn't exist
fr: Le document n’existe pas

en: Documentation on date and time formatting
fr: Documentation sur le formatage de la date et de l’heure

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Don't Show Again
fr: Ne plus afficher

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
fr: Ne comptez pas uniquement sur les icônes FontAwesome que tout le monde utilise ! Différenciez votre site et votre style avec des icônes personnalisées que vous pouvez téléverser à partir de votre source d’icônes préférée.

en: Don't show again.
fr: Ne plus afficher.

en: Don't want to receive these notifications?
fr: Vous ne souhaitez pas recevoir ces notifications ?

en: Donation
fr: Don

en: Donation Amount
fr: Montant du don

en: Done!
fr: Terminé !

en: Don’t miss out on the new version of Elementor
fr: Ne manquez pas la nouvelle version d’Elementor

en: Dots
fr: Points

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Double Line
fr: Ligne double

en: Down
fr: En bas

en: Download Resume
fr: Télécharger le CV

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Drag & Drop to Upload
fr: Glisser-déposer pour téléverser

en: Drag & Drop your .JSON or .zip template file
fr: Glissez/déposez votre fichier de modèle .JSON ou .zip

en: Drop this widget anywhere on the page or template where you want notices to appear.
fr: Placer ce widget n’importe où sur la page ou le modèle où doivent apparaître les notifications.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Dropdown Box
fr: Boîte déroulante

en: Dropdown Content
fr: Contenu déroulant

en: Dropdown Effect
fr: Effet de menu déroulant

en: Dropdown Indicator
fr: Indicateur de menu déroulant

en: Dropdown Menu
fr: Menu déroulant

en: Dropdown Width
fr: Largeur de la liste déroulante

en: Due Date
fr: Date d’échéance

en: Duration
fr: Durée

en: Dynamic Tags
fr: Balises dynamiques

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit Conditions
fr: Modifier les conditions

en: Edit Font
fr: Modifier la police

en: Edit Font Type
fr: Modifier le type de police

en: Edit Handle Selector
fr: Modifier le sélecteur

en: Edit Icon Set
fr: Modifier le jeu d’icônes

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

en: Edit code
fr: Modifier le code

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Edit global widget
fr: Modifier le widget global

en: Edit template
fr: Modifier le modèle

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
fr: Enregistrer ce widget global pour mettre à jour simultanément tous les emplacements où il est utilisé, ou le détacher pour qu’il redevienne un widget normal.

en: Edit with Elementor
fr: Modifier avec Elementor

en: Editing Mode
fr: Mode édition

en: Effect
fr: Effet

en: Effects
fr: Effets

en: Effects Offset
fr: Décalage des effets

en: Effects Relative To
fr: Effets relatifs à

en: Either choose an existing template or create a new one and use it as the main item for your loop.
fr: Choisir un modèle existant ou créer un nouveau et l’utiliser comme élément principal de boucle.

en: Element
fr: Élément

en: Elementor Canvas
fr: Elementor canevas

en: Elementor Custom-Code #
fr: N° de code personnalisé Elementor

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Elementor Forms
fr: Formulaires Elementor

en: Elementor Full Width
fr: Elementor pleine largeur

en: Elementor Is Making the Web Beautiful
fr: Elementor rend le web magnifique

en: Elementor Library
fr: Bibliothèque Elementor

en: Elementor Logo
fr: Logo Elementor

en: Elementor Notes
fr: Notes Elementor

en: Elementor Pro Data Updater
fr: Outil de mise à jour de données Elementor Pro

en: Elementor Pro plugin requires installing the Elementor plugin
fr: L’extension Elementor PRO nécessite l’installation de l’extension Elementor

en: Elementor Pro requires newer version of the Elementor plugin
fr: Elementor PRO nécessite une version plus récente d’Elementor gratuit

en: Elementor Submissions
fr: Envois Elementor

en: Elementor template shortcode for template %s
fr: Code court du modèle Elementor pour le modèle %s

en: Elevate your designs and unlock the full power of Elementor. Gain access to dozens of Pro widgets and kits, Theme Builder, Pop Ups, Forms and WooCommerce building capabilities.
fr: Améliorez vos conceptions et débloquez toute la puissance d’Elementor. Accédez à des dizaines de widgets et kits PRO, fenêtres modales, formulaires et capacités de création WooCommerce.

en: Email
fr: E-mail

en: Email 2
fr: E-mail 2

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email with attachment
fr: E-mail avec fichier joint

en: Email with both
fr: E-mail avec les deux

en: Email with link
fr: E-mail avec lien

en: Embed
fr: Intégré

en: Embed your saved elements.
fr: Intégrez vos éléments sauvegardés.

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
fr: OpenType embarquée, utilisé par les navigateurs IE6-IE9

en: Empty Cart Message Color
fr: Couleur du message du panier vide

en: Empty Items
fr: Éléments vides

en: Empty Star Color
fr: Couleur de l’étoile vide

en: Empty attribute names aren't valid and won't render on the page.
fr: Les noms d’attributs vides ne sont pas valides et ne s’affichent pas sur la page.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Elementor Notes notifications
fr: Activer les notifications de Notes d’Elementor

en: End
fr: Fin

en: End (after)
fr: Fin (après)

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Point
fr: Point final

en: Enjoy Creative Freedom %s with Custom Code
fr: Profitez de la liberté de création %s grâce au code personnalisé

en: Enter Font Family
fr: Saisir une famille de police

en: Enter Icon Set Name
fr: Saisir le nom du jeu d’icônes

en: Enter Your %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.
fr: Saisir votre %1$sID de kit Font Awesome PRO%2$s.

en: Enter Your %1$sTypeKit Project ID%2$s.
fr: Saisir votre %1$sID de projet TypeKit%2$s.

en: Enter a value
fr: Saisir une valeur

en: Enter coupon code
fr: Saisir le code promo

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
fr: Saisir chaque option sur une ligne séparée. Pour différencier le libellé de la valeur, les séparer avec une barre verticale HTML ("|"). Par exemple : Prénom|f_name

en: Enter each word in a separate line
fr: Saisir chaque mot sur des lignes séparées

en: Enter key
fr: Saisir la clé

en: Enter text
fr: Saisir le texte

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
fr: Saisir les types de fichiers autorisés, les séparer par une virgule (jpg, gif, pdf, etc.).

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
fr: Saisissez l’URL d’intégration (comme Zapier par ex.) qui recevra les données du formulaire.

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
fr: Saisir l’URL du crochet Web qui recevra les données envoyées par le formulaire.

en: Enter your Live secret key %1$slink%2$s.
fr: Saisir la clé secrète publique %1$sici%2$s.

en: Enter your URL
fr: Saisir l’URL

en: Enter your description
fr: Saisir la description

en: Enter your email
fr: Saisissez votre e-mail

en: Enter your headline
fr: Saisir le titrage

en: Enter your image caption
fr: Saisissez la légende de votre image

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
fr: Saisir la clé de licence ici pour activer Elementor Pro et obtenir les mises à jour de fonctionnalités, une assistance Premium et un accès illimité à la bibliothèque de modèles.

en: Enter your link
fr: Saisissez votre lien

en: Enter your number
fr: Saisissez votre numéro

en: Enter your quote
fr: Saisir la citation

en: Enter your test secret key %1$slink%2$s.
fr: Saisir la clé secrète de test %1$sici%2$s.

en: Enter your text here
fr: Saisissez votre texte ici

en: Enter your title
fr: Saisir le titre

en: Enter your username
fr: Entrez votre identifiant

en: Enter your video link
fr: Saisir le lien de la vidéo

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
fr: Aller dans le constructeur de thème via WP Tableau de bord > Modèles > Constructeur de thème ouvre le nouveau constructeur de thème par défaut. Mais ous pouvez toujours afficher la l’ancienne version au style WP d’un simple clic sur un bouton.

en: Entire Page
fr: Page entière

en: Entire Shop
fr: Toute la boutique

en: Entire site
fr: Dans tout le site

en: Entrance
fr: Entrée

en: Entrance Animation
fr: Animation d’entrée

en: Equal Height
fr: Hauteur égale

en: Equal height
fr: Hauteur égale

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Error Message
fr: Message d’erreur

en: Error Message Color
fr: Couleur du message d’erreur

en: Error Notices
fr: Avis d’erreur

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
fr: Une erreur est survenue. La version sélectionnée n’est pas valide. Essayez de choisir une version différente.

en: Error while saving conditions.
fr: Erreur lors de l’enregistrement des conditions.

en: Error!
fr: Erreur !

en: Error:
fr: Erreur :

en: Events
fr: Évènements

en: Evergreen Timer
fr: Minuterie Evergreen

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Excerpt Length
fr: Longueur de l’extrait

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude By
fr: Exclure par

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit Animation
fr: Animation de sortie

en: Expand
fr: Développer

en: Expand %1$s
fr: Déplier %1$s

en: Expired
fr: Expiré

en: Explore Add-ons
fr: Explorer les modules

en: Explore our resources
fr: Explorez nos ressources

en: Export
fr: Exporter

en: Export All to CSV
fr: Tout exporter vers CSV

en: Export Filtered to CSV
fr: Exporter le filtrage vers CSV

en: Export Selected to CSV
fr: Exporter la sélection vers CSV

en: Extend Elementor With Add-ons
fr: Étendre Elementor avec des modules

en: External Links
fr: Liens externes

en: External URL
fr: URL externe

en: Extra Large
fr: Très grand

en: Extra Small
fr: Très petit

en: Facebook App ID is not valid
fr: L’ID d’App Facebook n’est pas valide

en: Facebook Button
fr: Bouton Facebook

en: Facebook Comments
fr: Commentaires Facebook

en: Facebook Embed
fr: Intégrer Facebook

en: Facebook Page
fr: Page Facebook

en: Facebook SDK
fr: SDK Facebook

en: Facebook SDK lets you connect to your %1$sdedicated application%2$s so you can track the Facebook Widgets analytics on your site.
fr: LE SDK Facebook permet de vous connecter à votre %1$sapplication dédiée%2$s afin que vous puissiez suivre les analyses des widgets Facebook sur votre site.

en: Faces
fr: Visages

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade By Direction
fr: Fondu par direction

en: Fade Grow
fr: Fondu croissant

en: Fade In
fr: Fondu entrant

en: Fade In Down
fr: Fondu vers le bas

en: Fade In Left
fr: Fondu vers la gauche

en: Fade In Right
fr: Fondu vers la droite

en: Fade In Up
fr: Fondu vers le haut

en: Fade In/Out
fr: Fondu entrant/sortant

en: Fade Out
fr: Glissement sortant

en: Fade Out Down
fr: Fondu sortant en bas

en: Fade Out Left
fr: Fondu sortant à gauche

en: Fade Out Right
fr: Fondu sortant à droite

en: Fade Out Up
fr: Fondu sortant en haut

en: Fade in
fr: Fondu entrant

en: Failed to write file to disk.
fr: Échec d’écriture du fichier sur le disque.

en: Fallback
fr: Remplacement

en: Fast
fr: Rapide

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Featured Image Data
fr: Données de l’image mise en avant

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Field
fr: Champ

en: Field Mapping
fr: Mappage des champs

en: Fields
fr: Champs

en: File Field
fr: Champ de fichier

en: File URL
fr: URL du fichier

en: File Upload
fr: Téléchargement de fichier

en: Filter (all)
fr: Filtre (tous)

en: Filter Bar
fr: Barre de filtrage

en: Filter By
fr: Filtrer par

en: Filter Logic
fr: Logique du filtre

en: Filter by Page
fr: Filtrer par page

en: Filter by date
fr: Filtrer par date

en: Filter by depth
fr: Filtrer par profondeur

en: Filter by form
fr: Filtrer par formulaire

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
fr: Trouvez le plan qui correspond à vos besoins et profitez des widgets, des modèles et de l’assistance PRO pendant une année entière.

en: First Item
fr: Premier élément

en: First Item Title
fr: Titre du premier élément

en: First Name
fr: Prénom

en: First item on the list
fr: Premier élément de la liste

en: Fit To Content
fr: Ajuster au contenu

en: Fit To Screen
fr: Adapter a l’écran

en: Fixed
fr: Fixe

en: Flat
fr: Plat

en: Flex (all)
fr: Flex (tous)

en: Flip Box
fr: Boîte à bascule

en: Flip Direction
fr: Sens du retournement

en: Flip Effect
fr: Effet de retournement

en: Floating Bar
fr: Barre flottante

en: Floating Bars
fr: Barres flottantes

en: Floating Button
fr: Bouton flottant

en: Floating Buttons
fr: Boutons flottants

en: Floating Element
fr: Élément flottant

en: Floating Elements
fr: Éléments flottants

en: Font %s was not found.
fr: La police %s n’a pas été trouvée.

en: Font Awesome - Brands Pro
fr: Font Awesome - Pro marques

en: Font Awesome - Light Pro
fr: Font Awesome - Pro fin

en: Font Awesome - Regular Pro
fr: Font Awesome - Pro standard

en: Font Awesome - Solid Pro
fr: Font Awesome - Pro solide

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
fr: Font Awesome, les jeux d’icônes et boîte à outils les plus populaires du web, intégration Pro

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Font Types
fr: Types de polices

en: Font color
fr: Couleur de police

en: Font draft updated.
fr: Projet de police mis à jour.

en: Font restored to revision from %s
fr: Police restaurée à partir de %s

en: Font saved.
fr: Police enregistrée.

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font submitted.
fr: Police envoyée.

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
fr: Type de police

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
fr: Types de polices

en: Font updated.
fr: Police mise à jour.

en: Font variations
fr: Variations de police

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
fr: Familles de polices trouvées dans le projet. Veuillez noter que la synchronisation de TypeKit prend quelques minutes lorsque vous publiez ou mettez à jour un projet.

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footers
fr: Pieds de page

en: For example, choose 'Entire Site' to display the code snippet across your site.
fr: Par exemple, choisir « Site entier » pour afficher l’extrait de code dans tout le site.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
fr: Par exemple, choisir « Site entier » pour afficher le modèle sur tout le site.

en: For multiple Loop Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
fr: Pour plusieurs widgets de boucle sur la même page, activez cette option pour contrôler la pagination de chacun individuellement. Remarque : cela affecte la structure de l’URL de la page.

en: For multiple Posts Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
fr: Pour plusieurs widgets de publication sur la même page, activez cette option pour contrôler la pagination de chacun individuellement. Remarque : cela affecte la structure de l’URL de la page.

en: For this widget to work, you need to set your Stripe API keys in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
fr: Pour que ce widget fonctionne, vous devez définir vos clés d’API Stripe dans les %1$sRéglages d’intégration%2$s.

en: For visitors from the EU, Facebook widgets will only work for site visitors if they have logged into Facebook and consented to cookies. %1$sLearn more%2$s
fr: Pour les visiteurs de l’UE, les widgets Facebook ne fonctionneront pour les internautes du site que s’ils se sont connectés à Facebook et ont accepté les cookies. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Data
fr: Données du formulaire

en: Form Error
fr: Erreur du formulaire

en: Form Fields
fr: Champs du formulaire

en: Form ID
fr: ID du formulaire

en: Form Items
fr: Éléments du formulaire

en: Form Name
fr: Nom du formulaire

en: Form Name (ID)
fr: Nom du formulaire (ID)

en: Form Submissions
fr: Envois de formulaire

en: Form Validation
fr: Validation du formulaire

en: Form:
fr: Formulaire :

en: Forms
fr: Formulaires

en: Forms are just the beginning
fr: Les formulaires ne sont qu’un début

en: Fractional Part
fr: Partie décimale

en: Framed
fr: Encadré

en: Friday
fr: Vendredi

en: From Email
fr: E-mail de l’expéditeur

en: From Name
fr: Nom de l’expéditeur

en: From URL
fr: Depuis l’URL

en: Front
fr: Devant

en: Front page
fr: Page d’accueil

en: Full Content
fr: Contenu complet

en: Full Post
fr: Publication entière

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Galleries
fr: Galeries

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Field
fr: Champ galerie

en: Gallery filter
fr: Filtre de galerie

en: Gap
fr: Écart

en: Gap between columns
fr: Espace entre colonnes

en: Gap between input and button
fr: Écart entre l’entrée et le bouton

en: Gap between rows
fr: Espace entre rangées

en: Gap between slides
fr: Espace entre les diapositives

en: Gap between text and icon
fr: Décalage entre le texte et l’icône

en: Gateway not connected. Contact seller
fr: Passerelle non connectée. Contacter le vendeur/vendeuse

en: General
fr: Général

en: General Text
fr: Texte général

en: Get Advanced Features
fr: Obtenir les fonctionnalités avancées

en: Get Healthy
fr: Se soigner

en: Get Popup Builder
fr: Obtenir Popup Builder

en: Get Project ID
fr: Obtenir l’ID du projet

en: Get Video Data
fr: Obtenir les données vidéo

en: Get in touch
fr: Restez en Contact

en: Get more advanced features
fr: Obtenez des fonctionnalités plus avancées

en: Give access to Notes
fr: Donner accès aux notes

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
fr: Donner à la requête un ID unique personnalisé pour permettre le filtrage côté serveur

en: Global Widgets
fr: Widgets globaux

en: Go Back
fr: Retour

en: Go Pro
fr: Passez à PRO

en: Go Pro now
fr: Passer à PRO maintenant

en: Go To Dashboard
fr: Aller au tableau de bord

en: Go to WP Dashboard
fr: Aller au tableau de bord

en: Go to slide 1
fr: Aller à la diapositive 1

en: Go to slide 2
fr: Aller à la diapositive 2

en: Go to slide 3
fr: Aller à la diapositive 3

en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to create one.
fr: Aller à la %1$spage des menus%2$s pour en créer un.

en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to manage your menus.
fr: Aller à la %1$spage des menus%2$s pour gérer vos menus.

en: Google Calendar
fr: Google Agenda

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Graphic Element
fr: Élément graphique

en: Greater than or equal
fr: Supérieure ou égale à

en: Greeting
fr: Message d’accueil

en: Grid
fr: Grille

en: Group
fr: Groupe

en: Group your content by type, topic, or any structure you choose.
fr: Regroupez votre contenu par type, sujet ou structure de votre choix.

en: Groups
fr: Groupes

en: HTML Field
fr: Champ HTML

en: HTML Tag
fr: Tag HTML

en: HTTP Error
fr: Erreur HTTP

en: Have a coupon?
fr: Vous avez un code promo ?

en: Head
fr: En-tête

en: Head Shake
fr: Secousse en haut

en: Header
fr: En-tête

en: Headers
fr: En-têtes

en: Heading
fr: Titrage

en: Headline
fr: Titrage

en: Heads up! You are using a free trial. Want to enjoy Pro widgets & templates for a whole year?
fr: Super ! Vous utilisez un essai gratuit. Vous voulez profiter des widgets et modèles PRO pendant toute une année ?

en: Healthful Resources
fr: Ressources pour la santé

en: Height
fr: Hauteur

en: Here's a link
fr: Voici un lien

en: Here's where you can customize how notices form WooCommerce will appear for your customers
fr: Ici on personnalise la façon dont les avis du formulaire WooCommerce apparaîtront aux clients

en: Hidden
fr: Masqué

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Empty
fr: Masquer les vides

en: Hide for logged in users
fr: Masquer pour les comptes connectés

en: Hierarchical View
fr: Vue hiérarchique

en: Highlight Lines
fr: Mettre en évidence les lignes

en: Highlighted Text
fr: Texte surligné

en: Home page
fr: Page d’accueil

en: Honeypot
fr: Pot de miel

en: Horizontal Orientation
fr: Orientation horizontale

en: Horizontal Padding
fr: Marge interne horizontale

en: Horizontal Position
fr: Position horizontale

en: Horizontal Scroll
fr: Défilement horizontal

en: Hotspot
fr: Point chaud

en: Hours
fr: Heures

en: Hover
fr: Au survol

en: Hover Animation
fr: Animation au survol

en: Hover Area
fr: Zone de survol

en: Hover Effect
fr: Effet au survol

en: Hover Effects
fr: Effets au survol

en: Hover animation
fr: Animation au survol

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
fr: Survoler la date à côté du commentaire et copier son adresse de lien.

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
fr: Survoler la date à côté de la publication et copier l’adresse du lien.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
fr: Survoler la date a coté de la vidéo et copier son adresse de lien.

en: Human Readable
fr: Lisible par l’homme

en: I combine my love of food and storytelling to create beautiful photos.
fr: Je combine mon amour de la cuisine et de la narration pour créer de magnifiques photos.

en: I have read and agree to the website
fr: J’ai lu et j’accepte les conditions

en: Icon
fr: Icône

en: Icon & Text
fr: Icône & texte

en: Icon Color
fr: Couleur de l’icône

en: Icon Padding
fr: Marge interne de l’icône

en: Icon Position
fr: Position de l’icône

en: Icon Rotate
fr: Rotation de l’Icone

en: Icon Set
fr: Jeu d’icônes

en: Icon Set draft updated.
fr: Brouillon de jeu d’icônes mis à jour.

en: Icon Set restored to revision from %s
fr: Jeu d’icônes restauré à partir de %s

en: Icon Set saved.
fr: Jeu d’icônes enregistré.

en: Icon Set submitted.
fr: Jeu d’icônes envoyé.

en: Icon Set updated.
fr: Jeu d’icônes mis à jour.

en: Icon Size
fr: Taille de l’icône

en: Icon Spacing
fr: Espacement de l’icône

en: Icons
fr: Icônes

en: Icons Count
fr: Nombre d’icônes :

en: Identity
fr: Identité

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
fr: Si l’utilisateur ou l’utilisatrice a vu une autre fenêtre sur la page masquer cette fenêtre

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
fr: Si vous utilisez le widget « Commentaires Facebook », vous pouvez ajouter des options de modération dans votre application. Notez que cette option ne fonctionnera pas en local ou sur des domaines sans accès public.

en: If you don't yet have a license key, %1$sget Elementor Pro now%2$s.
fr: Si vous n’avez pas encore de clé de licence, %1$sobtenez Elementor PRO maintenant%2$s.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
fr: Si vous avez un code promo, veuillez le saisir ci-dessous.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
fr: Si vous avez déjà acheté chez nous, merci de saisir vos coordonnées ci-dessous. Si vous êtes un(e) nouveau(elle) client/cliente, merci de passer à la section Facturation.

en: If your snippet includes jQuery, this will ensure it will work for all visitors. It may have a minor impact on loading speed.
fr: Si votre extrait inclut jQuery, cela garantira qu’il fonctionnera pour tous les internautes. Cela peut avoir un impact mineur sur la vitesse de chargement.

en: If you’d like a different style for a specific category, it’s easy to create a separate archive template whose condition is to only display when users are viewing that category’s list of posts.
fr: Si vous souhaitez un style différent pour une catégorie spécifique, il est facile de créer un modèle d’archive séparé dont la condition est de s’afficher uniquement lorsque les utilisateurs consultent la liste des publications de cette catégorie.

en: Ignore Sticky Posts
fr: Ignorer les publications épinglées

en: Image Above
fr: Image au-dessus

en: Image Alt
fr: Alt de l’image

en: Image Border
fr: Bordure de l’image

en: Image Caption
fr: Légende de l’image

en: Image Field
fr: Champ image

en: Image Fit
fr: Ajustement de l’image

en: Image Inline
fr: Image en ligne

en: Image Left
fr: Image à gauche

en: Image Overlay
fr: Superposition de l’image

en: Image Position
fr: Position de l’image

en: Image Ratio
fr: Ratio de l’image

en: Image Resolution
fr: Résolution de l’image

en: Image Right
fr: Image à droite

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Image Spacing
fr: Espacement de l’image

en: Image Stacked
fr: Image empilée

en: Image Title
fr: Titre de l’image

en: Image Width
fr: Largeur de l’image

en: Import Template To Your Library
fr: Importer un modèle dans votre bibliothèque

en: Import template
fr: Importer un modèle

en: Imported template part
fr: Partie de modèle importée

en: In
fr: Dedans

en: In %s
fr: Dans %s

en: In Categories
fr: Dans les catégories

en: In Tags
fr: Dans les étiquettes

en: In child %s
fr: Dans l’enfant %s

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
fr: Pour ouvrir une fenêtre modale lors d’un clic sur un sélecteur, veuillez définir les conditions d’ouverture.

en: In same Term
fr: Dans le même terme

en: Include
fr: Inclure

en: Include By
fr: Inclure par

en: Include Context
fr: Inclure de contexte

en: Incompatible archive
fr: Archive incompatible

en: Increase engagement and conversion with Elementor’s marketing features including Forms, and Popups.
fr: Augmentez l’engagement et la conversion avec les fonctionnalités marketing d’Elementor, notamment les formulaires et les popups.

en: Indent
fr: Indenter

en: Indicate Watched
fr: Indiquer regardé

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
fr: Indique si le prochain article doit appartenir au même terme de taxonomie que l’article actuel. Cela vous permet de définir une taxonomie pour chaque type d’article.

en: Individual Pagination
fr: Pagination individuelle

en: Infinite Loop
fr: Boucle infinie

en: Infinite Scroll
fr: Défilement infini

en: Infinite scroll
fr: Défilement infini

en: Infinite scroll is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
fr: Le défilement infini est inactif lors de l’édition. Prévisualisez votre page pour la voir en action.

en: Info
fr: Information

en: Info Box
fr: Boîte d’information

en: Info Button
fr: Bouton d’info

en: Info Links
fr: Liens d’information

en: Info Notices
fr: Avis d’information

en: Inline
fr: En ligne

en: Inline List
fr: Liste intégrée

en: Inline Message Color
fr: Couleur du message en ligne

en: Input
fr: Entrée

en: Input Size
fr: Taille du champ

en: Insert the API keys provided in the stripe admin dashboard to start collecting payments on your website using Stripe.
fr: Saisir les clés d’API fournies dans le tableau de bord de Stripe pour commencer à collecter des paiements sur le site avec Stripe.

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: Install Now
fr: Installer maintenant

en: Install Plugin
fr: Installer l’extension

en: Install Send
fr: Installer Envoyer

en: Install Send Now
fr: Installer Envoyer maintenant

en: Install and activate the Elementor plugin to access all the Pro features.
fr: Installer et activer l’extension Elementor pour accéder à toutes les fonctionnalités PRO.

en: Integrate your favorite marketing software
fr: Intégrer votre logiciel de marketing préféré

en: Integration requires an email field
fr: L’intégration nécessite un champ e-mail

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Interactive
fr: Interactif

en: Internal Links
fr: Liens internes

en: Internal URL
fr: URL interne

en: Invalid Form
fr: Format invalide

en: Invalid Form.
fr: Formulaire non valide.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
fr: Format SVG non valide, fichier non téléversé pour des raisons de sécurité

en: Invalid form, reCAPTCHA validation failed.
fr: Formulaire non valide, la validation reCAPTCHA a échouée.

en: Invalid post type.
fr: Type de publication non valide.

en: Invert
fr: Inverser

en: Is
fr: Est

en: Is After
fr: Est après

en: Is Before
fr: Est avant

en: Is Empty
fr: Est vide

en: Is Not
fr: N’est pas

en: Is not Empty
fr: N’est pas vide

en: Is on or after
fr: Est sur ou après

en: Is on or before
fr: Est sur ou avant

en: It seems we can’t find what you’re looking for.
fr: Il semble que nous ne trouvions pas ce que vous cherchez.

en: It will only appear on your website when all the conditions are met.
fr: Il n’apparaîtra sur votre site que si toutes les conditions sont remplies.

en: Italic
fr: Italique

en: Item
fr: Élément

en: Item #%d
fr: Élément N°%d

en: Item #1
fr: Élément N°1

en: Item #2
fr: Élément N°2

en: Item #3
fr: Élément N°3

en: Item Alignment
fr: Alignement de l’élément

en: Item Gap
fr: Écart d'éléments

en: Item Layout
fr: Mise en page de l’élément

en: Item Name
fr: Nom de l’élément

en: Item Overlay
fr: Superposition de l'élément

en: Item Position
fr: Position de l’élément

en: Item Ratio
fr: Ratio de l'élément

en: Item Title
fr: Titre de l’élément

en: Items
fr: Éléments

en: Items Indicator
fr: Indicateur d’éléments

en: Items Per Page
fr: Éléments par page

en: Jello
fr: Tremblement

en: Justified
fr: Justifié

en: Justify
fr: Justifier

en: Keep Your Website’s Shine On
fr: Gardez l’éclat de votre site

en: Keep in mind: Certain cache plugins can conflict with your display conditions.
fr: N’oubliez pas : certaines extensions de cache peuvent entrer en conflit avec vos conditions d’affichage.

en: Keep your site's visitors happy when they get lost by displaying your recent posts, a search bar, or any information that might help the user find what they were looking for.
fr: Gardez les visiteurs de votre site heureux lorsqu’ils se perdent en affichant vos publications récentes, une barre de recherche ou toute information susceptible d’aider l’utilisateur à trouver ce qu’il cherchait.

en: Keep your website secure and compatible by updating your Elementor Pro website to the latest version.
fr: Veillez à la sécurité et à la compatibilité de votre site en mettant à jour votre site Elementor Pro avec la dernière version.

en: Ken Burns Effect
fr: Effet Ken Burns

en: Key
fr: Clé

en: Kit ID
fr: ID du kit

en: Label
fr: Libellé

en: Label Position
fr: Position du libellé

en: Language
fr: Langage

en: Large
fr: Grand

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Last 7 days
fr: 7 derniers jours

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Name
fr: Nom

en: Latest Products
fr: Produits récents

en: Layout
fr: Mise en page

en: Lazy Load
fr: Chargement différé

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more about adding custom code
fr: En savoir plus sur l’ajout de code personnalisé

en: Leave a Note
fr: Laisser une note

en: Left
fr: À gauche

en: Less than or equal
fr: Inférieur ou égal à

en: Letter spacing
fr: Interlettrage

en: Level
fr: Niveau

en: License
fr: Licence

en: License Mismatch
fr: Incompatibilité de licence

en: License Settings
fr: Réglages de licence

en: License has been activated successfully.
fr: La licence a bien été activée.

en: License key is missing.
fr: La clé de licence est manquante.

en: Light
fr: Clair

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Like
fr: J’aime

en: Line Numbers
fr: Numéros de ligne

en: Line height
fr: Interlignage

en: Link
fr: Lien

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link Timeout
fr: Temporisation du lien

en: Link Type
fr: Type de lien

en: Link for the Author Name and Image
fr: Lien vers le nom de l’auteur et de l’image

en: Link to media
fr: Lier au média

en: Linked to Global
fr: Lié au niveau Global

en: Links
fr: Liens

en: Links Color
fr: Couleur des liens

en: Links Hover Color
fr: Couleur des liens au survol

en: List
fr: Liste

en: List Item
fr: Article de la liste

en: List Item #1
fr: Article de la liste #1

en: List Item #2
fr: Article de la liste #2

en: List Item #3
fr: Article de la liste #3

en: List Items
fr: Liste des éléments

en: Live Results
fr: Résultats en direct

en: Live Secret key
fr: Clé secrète publique

en: Load More
fr: Charger plus

en: Load Type
fr: Type de chargement

en: Load on Click
fr: Charger au clic

en: Loader
fr: Chargeur

en: Loader Color
fr: Couleur du chargeur

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Location
fr: Emplacement

en: Location '%s' is not a core location.
fr: L’emplacement '%s n’est pas un emplacement central.

en: Location Settings
fr: Réglages d’emplacement

en: Log In
fr: Connexion

en: Log in to %1$syour account%2$s to get your license key.
fr: Connectez-vous à %1$svotre compte%2$s pour obtenir votre clé de licence.

en: Logged In
fr: Connecté/connectée

en: Logged Out
fr: Déconnecté

en: Logged in Message
fr: Message connecté

en: Logical Combination
fr: Combinaison logique

en: Login
fr: Connexion

en: Login Button
fr: Bouton de connexion

en: Login Messages
fr: Messages d’identification

en: Login Status
fr: État de la connexion

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
fr: On dirait que vous utilisez WooCommerce, alors que votre thème ne le supporte pas. Vous devriez envisager de changer de thème.

en: Loop
fr: Boucle

en: Loop Base
fr: Base de la boucle

en: Loop Carousel
fr: Carrousel de boucle

en: Loop Carousel starts with a template.
fr: Le carrousel de boucle débute par un modèle.

en: Loop Grid
fr: Grille de boucle

en: Loop Grid starts with a template.
fr: La grille de boucle commence par un modèle.

en: Loop Item
fr: Boucle

en: Loop Items
fr: Éléments de boucle

en: Lost your password?
fr: Mot de passe perdu ?

en: M j, Y @ G:i
fr: j M Y @ G:i

en: Main
fr: Principal

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Manage Your Font Files
fr: Gérer vos fichiers de polices

en: Manage and create all of your custom code here.<br />Organize all of your custom code and incorporate code snippets in your site. Add tracking codes, meta titles, and other scripts. Set display conditions, locations, and priority all from one place.
fr: Gérez et créez l’ensemble de votre code personnalisé ici.<br />Organisez l’ensemble de votre code personnalisé et intégrez des extraits de code dans votre site. Ajoutez des codes de suivi, des méta-titres et d’autres scripts. Définissez les conditions d’affichage, les emplacements et la priorité à partir d’un seul endroit.

en: Manage and edit every part of your website, including pages, templates, headers, footers, and more.
fr: Gérez et modifiez chaque partie de votre site, y compris les pages, les modèles, les en-têtes, les pieds de page, etc.

en: Manage your site’s lightbox settings in the %1$sLightbox panel%2$s.
fr: Gérez les réglages de la visionneuse dans le %1$spanneau visionneuse%2$s.

en: Manual Selection
fr: Sélection manuelle

en: Many Comment Format
fr: Format plusieurs commentaires

en: Margin
fr: Marges externes

en: Mark Color
fr: Couleur du marqueur

en: Mark as Read
fr: Marquer comme lu

en: Mark as Unread
fr: Marquer comme non lu

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: Mark as unread
fr: Marquer comme non lu

en: Marker
fr: Marqueur

en: Marker View
fr: Vue du marqueur

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Max Height
fr: Hauteur maximale

en: Max Weight
fr: Poids maximal

en: Max Width
fr: Largeur maxi

en: Max height
fr: Hauteur maxi

en: Max width
fr: Largeur maxi

en: Max. Date
fr: Date maxi

en: Max. File Size
fr: Taille maxi de fichier

en: Max. Files
fr: Nombre maxi de fichiers

en: Max. Value
fr: Valeur maxi

en: Meal Prep
fr: Préparation de repas

en: Media
fr: Média

en: Media Carousel
fr: Carrousel de médias

en: Media File
fr: Fichier média

en: Media format
fr: Format multimédia

en: Medium
fr: Moyen

en: Meet Our Global Widget
fr: Découvrez notre Widget global

en: Meet the new Theme Builder: more intuitive and visual than ever
fr: Découvrez le nouveau constructeur de thème : plus intuitif et plus visuel que jamais

en: Menu Cart
fr: Menu panier

en: Menu Icon
fr: Icône du menu

en: Menu Items
fr: Éléments du menu

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Menu Order
fr: Ordre du menu

en: Menu Toggle
fr: Permuter le menu

en: Merchant Account
fr: Compte marchand

en: Message Notices
fr: Avis et messages

en: Meta
fr: Méta

en: Meta Border Color
fr: Couleur de bordure de méta

en: Meta Data
fr: Métadonnée

en: Meta Key
fr: Clé de méta

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Middle
fr: Milieu

en: Min Height
fr: Hauteur mini

en: Min Weight
fr: Poids minimum

en: Min Width
fr: Largeur minimum

en: Min height
fr: Hauteur mini

en: Min width
fr: Largeur mini

en: Min. Date
fr: Date mini

en: Min. Value
fr: Valeur mini

en: Mini Cart
fr: Mini panier

en: Mini Cart Template
fr: Modèle de mini panier

en: Minimal
fr: Minimale

en: Minimize Box
fr: Réduire la boîte

en: Minimized On
fr: Réduit sur

en: Minimum number of comments: 5
fr: Nombre minimum de commentaires : 5

en: Minimum search characters
fr: Nombre minimum de caractères de recherche

en: Mismatch
fr: Inadéquation

en: Missing
fr: Manquant

en: Missing a temporary folder.
fr: Absence du dossier temporaire.

en: Mobile Dropdown
fr: Menu déroulant mobile

en: Monday
fr: Lundi

en: Month
fr: Mois

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Months
fr: Mois

en: Motion Effects
fr: Effets de mouvement

en: Mouse Effects
fr: Effets au passage de la souris

en: Mouse Track
fr: Mouvement de la souris

en: Move Item To Trash
fr: Déplacer l’élément à la corbeille

en: Move to Trash
fr: Déplacer à la corbeille

en: Multiple Files
fr: Plusieurs fichiers

en: Multiple Selection
fr: Sélection multiple

en: My Account
fr: Mon compte

en: N/A
fr: N/D

en: Name
fr: Nom

en: Native HTML5
fr: HTML5 natif

en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Nested Spinners
fr: Spinners imbriqués

en: Network
fr: Réseau

en: Never lose another submission! Using “Actions After Submit” you can now choose to save all submissions to an internal database.
fr: Ne perdez jamais un autre envoi ! En utilisant « Actions après envoi », vous pouvez maintenant choisir d’enregistrer tous les envois dans une base de données interne.

en: New Font
fr: Nouvelle police

en: New Font Type Name
fr: Nom du nouveau type de police

en: New Form
fr: Nouveau formulaire

en: New Gallery
fr: Nouvelle galerie

en: New Icon Set
fr: Nouveau jeu d’icônes

en: New code
fr: Nouveau code

en: New mention in Note #%1$s on %2$s - %3$s
fr: Nouvelle mention dans la note N°%1$s sur %2$s - %3$s

en: New message from "%s"
fr: Nouveau message depuis « %s »

en: New reply in Note #%1$s on %2$s - %3$s
fr: Nouvelle réponse dans la note N°%1$s sur %2$s - %3$s

en: Next
fr: Suivant

en: Next & Submit Button
fr: Bouton « Suivant » et « Envoyer »

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: Next Arrow
fr: Flèche suivant

en: Next Button
fr: Bouton « Suivant »

en: Next Label
fr: Libellé de Suivant

en: Next Up
fr: Prochaine étape

en: Next slide
fr: Diapositive suivante

en: No
fr: Non

en: No Comments
fr: Aucun commentaire

en: No Comments Format
fr: Format aucun commentaire

en: No Font Types found.
fr: Aucun type de police trouvé.

en: No Label
fr: Aucun libellé

en: No More Posts Message
fr: Message si il n’y a plus de publications

en: No Rating Reviews
fr: Aucun avis de notation

en: No Responses
fr: Aucune réponse

en: No Templates found. Want to create one?
fr: Aucun modèle trouvé. Vous voulez en créer un ?

en: No data
fr: Pas de données

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n’a été téléchargé.

en: No fonts found
fr: Aucune police trouvée

en: No fonts found in trash
fr: Aucune police trouvée dans la corbeille

en: No form actions.
fr: Aucune action de formulaire.

en: No header, no footer, just Elementor
fr: Aucun en-tête, aucun pied de page, juste Elementor

en: No headings were found on this page.
fr: Aucun titre n’a été trouvé sur cette page.

en: No icons found
fr: Aucune icône trouvée

en: No icons found in trash
fr: Aucune icône trouvée dans la corbeille

en: No instances
fr: Aucune instance

en: No more posts message
fr: Message si plus de publications

en: No more posts to show
fr: Plus de publications à afficher

en: No payment method connected. Contact seller.
fr: Aucun mode de paiement connecté. Contactez le vendeur.

en: No products in the cart.
fr: Aucun article dans le panier.

en: No project data was returned.
fr: Aucune donnée du projet n’a été retournée.

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No submissions found.
fr: Aucun envoi de trouvé.

en: No taxonomies found
fr: Aucune taxonomie trouvée

en: No taxonomy terms found.
fr: Aucun terme de taxonomie trouvé.

en: No thanks
fr: Non merci.

en: None
fr: Aucun

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not Set
fr: Non défini

en: Note #%1$s resolved on %2$s - %3$s
fr: Note N°%1$s résolue le %2$s - %3$s

en: Note that these layout settings will override settings made in Appearance > Customize
fr: Notez que ces réglages de présentation remplacent les réglages définis dans Apparence > Personnaliser.

en: Note:
fr: Remarque :

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
fr: Note : pour des raisons évidentes de sécurité, utilisez ici uniquement votre nom de domaine actuel.

en: Note: By default, only your last order is displayed while editing the orders section. You can see other orders on your live site or in the WooCommerce orders section
fr: Remarque : par défaut, seule la dernière commande est affichée lors de l’édition de la section des commandes. Vous pouvez voir d’autres commandes sur le site en ligne ou dans la section des commandes WooCommerce.

en: Note: Changes you make here will also be reflected in the WooCommerce settings on your WP dashboard
fr: Remarque : les modifications que vous apportez ici seront également reflétées dans les réglages WooCommerce de votre tableau de bord WP.

en: Note: Item layout will switch to dropdown on any screen smaller than the selected breakpoint.
fr: Remarque : la mise en page des éléments basculera vers un menu déroulant sur tout écran plus petit que le point de rupture sélectionné.

en: Note: Item will span across a number of columns.
fr: Remarque : l’élément s’étendra sur un certain nombre de colonnes.

en: Note: Repeat the alternate template once every chosen number of items.
fr: Remarque : répète le modèle alternatif une fois pour chaque nombre d’éléments choisi.

en: Note: Scroll menu items if they don’t fit into their parent container.
fr: Remarque : faites défiler les éléments du menu s’ils ne tiennent pas dans leur conteneur parent.

en: Note: Static Items remain in place when new items are added to grid. Other items appear according to query settings.
fr: Remarque : les éléments statiques restent en place lorsque de nouveaux éléments sont ajoutés à la grille. D’autres éléments apparaissent en fonction des réglages de requête.

en: Note: The Cross-Sells Query is available when creating a Cart page
fr: Remarque : la requête de ventes croisées est disponible lors de la création d’une page de panier.

en: Note: The Masonry option combined with Column Span might cause unexpected results and break the layout.
fr: Remarque : l’option Maçonnerie combinée à l’étendue des colonnes peut entraîner des résultats inattendus dans la présentation.

en: Note: The Related Products Query is available when creating a Single Product template
fr: Remarque : la requête de produits associés est disponible lors de la création d’un modèle de produit unique.

en: Note: The Upsells Query is available when creating a Single Product template
fr: Remarque : la requête de ventes incitatives est disponible lors de la création d’un modèle de produit unique.

en: Note: This content cannot be changed due to local regulations.
fr: Remarque : ce contenu ne peut pas être modifié en raison des réglementations locales.

en: Note: This control will only affect screen sizes Tablet and below
fr: Remarque : ce contrôle n’affectera que les tailles d’écran Tablette et inférieures

en: Note: This label and placeholder are taken from the Billing section. You can change it there.
fr: Remarque : ce libellé et ce texte factice proviennent de la section Facturation. Vous pouvez les changer là-bas.

en: Note: This message will appear when no content is loaded in the grid.
fr: Remarque : ce message s’affichera lorsqu’aucun contenu ne sera chargé dans la grille.

en: Note: To find an order ID, go to the WP dashboard: WooCommerce > Orders
fr: Remarque : pour trouver un ID de commande, aller au tableau de bord WP : WooCommerce > Commandes

en: Note: You can only track progress relative to Post Content on a single post template.
fr: Remarque : vous ne pouvez suivre la progression relative au contenu de la publication que sur un seul modèle de publication.

en: Noted on:
fr: Noté sur :

en: Notes Panel
fr: Panneau de notes

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
fr: Remarques concernant votre commande, par ex. notes spéciales pour la livraison.

en: Nothing Found Message
fr: Aucun message trouvé

en: Notice Box
fr: Boîte de notification

en: Notice Text
fr: Texte de notification

en: Notice Type
fr: Type d’avis

en: Notice! Please make sure to meet Stripe's guidelines regarding minimum charge amounts. %1$s Learn more. %2$s
fr: Remarque : assurez-vous de respecter les directives de Stripe concernant les montants de facturation minimum. %1$s En savoir plus. %2$s

en: Notices
fr: Avis

en: Number
fr: Nombre

en: Number & Text
fr: Chiffres et texte

en: Number of Comments
fr: Nombre de commentaires

en: Number of slides
fr: Nombre de diapositives

en: Number of taxonomies
fr: Nombre de taxonomies

en: Numbers
fr: Nombre

en: Numeric
fr: Numérique

en: OFF
fr: Non

en: OK
fr: Ok

en: ON
fr: Oui

en: OR
fr: OU

en: Of Authors
fr: Des auteurs

en: Of Categories
fr: Des catégories

en: Of Tags
fr: Des étiquettes

en: Off
fr: Inactif

en: Official
fr: Officiel

en: Offset
fr: Décalage

en: Offset Sides
fr: Décalage des côtés

en: Offset Width
fr: Largeur de décalage

en: Offset is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
fr: Le décalage est inactif lors de l’édition. Prévisualisez votre page pour la voir en action.

en: On
fr: Actif

en: On Click
fr: Au clic

en: On Close
fr: À la fermeture

en: On Hover
fr: Au survol

en: On Hover Out
fr: Au survol sortant

en: On Load
fr: En cours de chargement

en: On Open
fr: À l’ouverture

en: On Page Exit Intent
fr: Lors de la sortie de la page

en: On Page Load
fr: Au chargement de la page

en: On Scroll
fr: Au défilement

en: On Scroll To Element
fr: Au défilement de l’élément

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
fr: Sur ordinateur cela affectera le sous menu. Su mobile, cela affectera tout le menu.

en: Once deleted, those notes will remain and include an indication that this user was deleted. If you wish, you can manually delete this user's notes.
fr: Une fois supprimées, ces notes resteront et incluront une indication que cet utilisateur/utilisatrice a été supprimé. Si vous le souhaitez, vous pouvez supprimer manuellement ses notes.

en: One Comment
fr: Un commentaire

en: One Comment Format
fr: Format 1 commentaire

en: One Response
fr: Une réponse

en: One column
fr: 1 colonne

en: Only Top Level
fr: Uniquement de niveau supérieur

en: Only numbers and phone characters (#, -, *, etc) are accepted.
fr: Seuls les caractères de numéros de téléphone (#, -, *, etc.) sont acceptés.

en: Only yours
fr: Seulement les vôtres

en: Only zip files are allowed
fr: Seuls les fichiers zip sont autorisés

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open
fr: Ouvert

en: Open %1$s
fr: Ouvrir %1$s

en: Open %1$s %2$s
fr: Ouvrir %1$s %2$s

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Open %s In New Tab
fr: Ouvrir %s dans un nouvel onglet

en: Open By Selector
fr: Ouvrir via un sélecteur

en: Open Cart
fr: Ouvrir le panier

en: Open On
fr: Ouvrir sur

en: Open Popup
fr: Ouvrir la fenêtre modale

en: Open Site Editor
fr: Ouvrir l’éditeur du site

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open page in a new tab
fr: Ouvrir la page dans un nouvel onglet

en: Open table of contents
fr: Ouvrir la table des matières

en: Open the cart every time an item is added.
fr: Ouvrir le panier chaque produit ajouté.

en: Opposing Nested Rings
fr: Opposing Nested Anneaux

en: Opposing Nested Spinners
fr: Spinners imbriqués opposés

en: Opposite
fr: Opposé

en: Or, save this template to the cloud instead.
fr: Ou bien, enregistrez ce modèle dans le cloud.

en: Order
fr: Ordre

en: Order By
fr: Ordonner par

en: Order Date:
fr: Date de commande :

en: Order Details
fr: Détails de commande

en: Order Email:
fr: E-mail de commande :

en: Order ID
fr: ID de la commande

en: Order Notes
fr: Notes de commande

en: Order Number:
fr: N° de commande :

en: Order Summary
fr: Résumé de la commande

en: Order Total:
fr: Total de commande :

en: Order Tracking Form
fr: Formulaire de suivi de commande

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
fr: Commander n’est pas possible si ce widget est placé sur votre page d'accueil. Visible uniquement sur l’interface publique.

en: Orders
fr: Commandes

en: Organization name
fr: Nom de l’organisation

en: Original Price
fr: Prix originel

en: Other
fr: Autre

en: Our Bank Details
fr: Détails de notre banque

en: Out
fr: Dehors

en: Outline
fr: Contour

en: Outside
fr: À l'extérieur

en: Overlap
fr: Chevaucher

en: Overlay
fr: Superposition

en: Overlay Color
fr: Couleur de superposition

en: Overline
fr: Surligner

en: Padding
fr: Marge interne

en: Page Layout
fr: Mise en page de page

en: Page Limit
fr: Limite de page

en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: Page Parent
fr: Page parent

en: Page Reload
fr: Rechargement de la page

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Page Transitions
fr: Transitions des pages

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Page Views
fr: Page vues

en: Page:
fr: Page :

en: Pages:
fr: Pages :

en: Panel
fr: Panneau

en: Paragraph Spacing
fr: Espacement de paragraphe

en: Parameter Name
fr: Nom du paramètre

en: Parent Comment
fr: Commentaire parent

en: Parent ID
fr: ID du parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Label
fr: Libellé du mot de passe

en: Password Placeholder
fr: Teste indicatif de mot de passe

en: Past Day
fr: Jour précédent

en: Past Month
fr: Mois précédent

en: Past Quarter
fr: Trimestre précédent

en: Past Week
fr: Semaine précédente

en: Past Year
fr: Année précédente

en: Paste URL
fr: Coller l’URL

en: Paste URL or type
fr: Collez l'URL ou saisissez-la

en: Paste Waze link
fr: Coller le lien Waze

en: Paste display conditions
fr: Coller les conditions d’affichage

en: Paste the URL of the Facebook page.
fr: Coller le lien de la page Facebook.

en: Pause
fr: Mettre en oause

en: Pause on Hover
fr: Pause au survol

en: Pause on Interaction
fr: Pause lors des interactions

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Pause on interaction
fr: Pause sur l’interaction

en: PayPal Account
fr: Compte PayPal

en: PayPal Button
fr: Bouton PayPal

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment Details
fr: Détails du paiement

en: Payment Method:
fr: Mode de paiement :

en: Per
fr: Par

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Percentage Position
fr: Position du pourcentage

en: Period
fr: Période

en: Persisting
fr: Persistant

en: Phone
fr: Téléphone

en: Picture Size
fr: Taille de l’image

en: Picture of %s
fr: Image de %s

en: Placeholder
fr: Texte indicatif

en: Placeholder Color
fr: Couleur du texte indicatif

en: Plain
fr: Texte

en: Plain Permalink
fr: Permalien complet

en: Play
fr: Lire

en: Play Icon
fr: Icône de lecture

en: Play Speed
fr: Vitesse de lecture

en: Play Video
fr: Lire la vidéo

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Playlist Items
fr: Éléments de la liste de lecture

en: Playlist Name
fr: Nom de la liste de lecture

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
fr: Merci d’activer votre clé de licence pour recevoir les mises à jour de fonctionnalités, une assistance premium et un accès illimité à la bibliothèque de modèles.

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
fr: Veuillez vous connecter à Elementor pour activer la licence.

en: Please enable the Review Rating
fr: Veuillez activer les notes des avis

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez saisir une URL valide

en: Please enter your license key here
fr: Saisissez votre clé de licence ici

en: Please enter your license key.
fr: Prière de saisir votre clé de license.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
fr: Veuillez vous assurer que cet ID est unique et n’est pas utilisé autre part que dans ce formulaire. Ce champ accepte les caractères %1$sA-z 0-9%2$s et tirets bas sans espace.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
fr: Veuillez noter que l’activation de cette option désactivera certains contrôles de conception.

en: Please note that this user has notes/replies in Elementor Notes feature.
fr: Veuillez noter que cet utilisateur/utilisatrice a des notes/réponses dans la fonction Notes d’Elementor.

en: Please note: The Stripe name and logos are trademarks or service marks of Stripe, Inc. or its affiliates in the U.S. and other countries. %s Other names may be trademarks of their respective owners.
fr: Remarque : Le nom et les logos de Stripe sont des marques commerciales ou des marques de service de Stripe, Inc. ou de ses filiales aux États-Unis et dans d'autres pays. %s D'autres noms peuvent être des marques déposées par leurs propriétaires respectifs.

en: Please refresh the page and try again.
fr: Actualiser la page et réessayer.

en: Please select a taxonomy.
fr: Veuillez choisir une taxonomie.

en: Please set a valid product
fr: Veuillez choisir un produit valide

en: Please set the embed type
fr: Veuillez définir le type d’intégration

en: Plural
fr: Pluriel

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Pointer Color
fr: Couleur du pointeur

en: Pointer Width
fr: Largeur de pointeur

en: Popular
fr: Populaire

en: Popular Font Types
fr: Types de police populaires

en: Popularity
fr: Popularité

en: Popup
fr: Fenêtre modale

en: Popups
fr: Fenêtres modales

en: Position in grid
fr: Position dans la grille

en: Post
fr: Publication

en: Post Code
fr: Code Postal

en: Post Comments
fr: Commentaires de publication

en: Post Content
fr: Contenu de la publication

en: Post Custom Field
fr: Champ personnalisé de publication

en: Post Date
fr: Date de publication

en: Post Excerpt
fr: Extrait de publication

en: Post ID
fr: ID de publication

en: Post Image Attachments
fr: Images attachées à la publication

en: Post Info
fr: Information de la publication

en: Post Modified
fr: Publication modifiée

en: Post Navigation
fr: Navigation de publication

en: Post Published
fr: Publication publiée

en: Post Taxonomy
fr: Taxonomie de publication

en: Post Terms
fr: Termes de publication

en: Post Time
fr: Heure de publication

en: Post Title
fr: Titre de la publication

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Post URL
fr: URL de publication

en: Posts
fr: Publications

en: Posts Archive
fr: Archive des publications

en: Posts Per Page
fr: Publications par page

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
fr: Sélection manuelle

en: Posts widget doesn't exist
fr: Le widget de publications n’existe pas

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Powered by %s
fr: Propulsé par %s

en: Pre Text
fr: Texte avant

en: Preloader
fr: Préchargeur

en: Preloader Delay
fr: Délai du préchargement

en: Pretty Permalink
fr: Permalien amélioré

en: Prev
fr: Précédent

en: Prevent Closing on ESC Overlay
fr: Empêcher la fermeture sur la superposition ESC

en: Prevent Closing on ESC key
fr: Empêcher la fermeture avec la touche ESC

en: Prevent Closing on Overlay
fr: Empêcher la fermeture en cas de superposition

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Preview Changes
fr: Prévisualiser les modifications

en: Preview Dynamic Content as
fr: Prévisualiser le contenu dynamique en tant que

en: Preview Page Transition
fr: Aperçu de la transition de page

en: Preview Settings
fr: Réglages de la prévisualisation

en: Preview a specific post or item
fr: Prévisualiser une publication ou un élément spécifique

en: Preview order with
fr: Aperçu de la commande avec

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Arrow
fr: Flèche précédent

en: Previous Button
fr: Bouton « Précédent »

en: Previous Label
fr: Libellé de Précédent

en: Previous slide
fr: Diapositive précédente

en: Previous/Next
fr: Précédent/Suivant

en: Price
fr: Prix

en: Price List
fr: Liste de prix

en: Price Table
fr: Table de prix

en: Price and Quantity
fr: Prix et quantité

en: Pricing
fr: Tarification

en: Pricing & Payments
fr: Tarification & paiements

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Priority
fr: Priorité

en: Pro
fr: PRO

en: Proceed to Checkout
fr: Passer à la commande

en: Product
fr: Produit

en: Product Archive
fr: Archive produits

en: Product Categories
fr: Catégories de produit

en: Product Content
fr: Contenu du produit

en: Product Data Tabs
fr: Onglets de données de produit

en: Product Gallery
fr: Galerie du produit

en: Product Image
fr: Image produit

en: Product Images
fr: Images produit

en: Product Link
fr: Lien produit

en: Product Meta
fr: Métas produit

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: Product Post
fr: Publication produit

en: Product Posts
fr: Publications de produit

en: Product Price
fr: Prix produit

en: Product Rating
fr: Évaluation produit

en: Product Related
fr: Produit similaire

en: Product SKU
fr: UGS produit

en: Product Sale
fr: Promotion produit

en: Product Short Description
fr: Description courte du produit

en: Product Stock
fr: Stock produit

en: Product Taxonomy
fr: Taxonomie de produit

en: Product Terms
fr: Termes produit

en: Product Title
fr: Titre produit

en: Products
fr: Produits

en: Products Archive
fr: Archive des produits

en: Products Archives
fr: Archives des produits

en: Products Count
fr: Nombre de produits

en: Products Per Page
fr: Produits par page

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Photos
fr: Photos de profil

en: Profile Picture
fr: Image de profil

en: Progress
fr: Progrès

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: Progress Color
fr: Couleur de progression

en: Progress Indicator
fr: Indicateur de progression

en: Progress Tracker
fr: Traqueur de progression

en: Progress relative to
fr: Progression relative à

en: Project ID
fr: ID du projet

en: Project not found.
fr: Projet non trouvé.

en: Protected Posts
fr: Articles protégés par mot de passe

en: Publish Settings
fr: Publier les réglages

en: Pulse
fr: Pulsation

en: Pulsing Dots
fr: Points clignotants

en: Purchase Button
fr: Bouton d’achat

en: Purchase Summary
fr: Récapitulatif des achats

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quantity Borders
fr: Bordure de quantité

en: Query
fr: Requête

en: Query ID
fr: ID de requête

en: Quick Access Bar
fr: Barre d’accès rapide

en: Quotation
fr: Citation

en: Quote
fr: Citation

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Random
fr: Aléatoire

en: Rating
fr: Notation

en: Rating Count
fr: Compteur de notes

en: Re-open
fr: Ré-ouvrir

en: Reaction
fr: Réaction

en: Reactivate License
fr: Réactiver la licence

en: Read
fr: Lu

en: Read Less Label
fr: Libellé de « Lire moins »

en: Read More
fr: Lire plus

en: Read More Label
fr: Libellé de « Lire plus »

en: Read More Text
fr: Texte Lire la suite

en: Read More »
fr: Lire la suite »

en: Read more about %s
fr: En savoir plus sur %s

en: Recent Posts
fr: Publications récentes

en: Recommend
fr: Recommander

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Redirect
fr: Redirection

en: Redirect After Login
fr: Redirection après connexion

en: Redirect After Logout
fr: Rediriger après la déconnexion

en: Redirect After Success
fr: Redirection après réussite

en: Redirect To
fr: Rediriger vers

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Redirect to link after selected timeout
fr: Lien de redirection après la temporisation sélectionnée

en: Referer
fr: Référent

en: Referrer
fr: Référent

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Register
fr: S’inscrire

en: Registration Date
fr: Date d’inscription

en: Regular Price
fr: Prix normal

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Related
fr: Similaire

en: Related Products
fr: Produits similaires

en: Reload Editor
fr: Recharger l’éditeur

en: Reload Page
fr: Recharger la page

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remember to add the domain to your %1$sApp Domains%2$s
fr: N’oubliez pas d’ajouter le domaine à vos %1$sdomaines d’application%2$s

en: Remote IP
fr: IP distante

en: Remove Item
fr: Retirer l’élément

en: Remove Item Icon
fr: Retirer l’icône de l’élément

en: Remove icon
fr: Retirer l’icône

en: Remove this item
fr: Retirer cet élément

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename Site Part
fr: Renommer la partie du site

en: Renderer
fr: Interpréteur

en: Renew Now
fr: Renouveler maintenant

en: Renew now
fr: Renouveler maintenant

en: Renew to unlock all Elementor Pro features
fr: Renouveler pour débloquer toutes les fonctionnalités d’Elementor PRO

en: Renew your Elementor Pro subscription to get %s and dozens more Pro widgets to expand your web-creation toolbox.
fr: Renouvelez votre abonnement Elementor PRO pour obtenir %s et des dizaines d’autres widgets PRO pour étendre votre boîte à outils de création Web.

en: Renew your license today, and get an exclusive, time-limited %s discount.
fr: Renouvelez votre licence aujourd’hui et bénéficiez d’une réduction de %s exclusive et limitée dans le temps.

en: Renew your license today, to keep getting feature updates, premium support, Pro widgets & unlimited access to the template library.
fr: Renouvelez votre licence aujourd’hui pour continuer à bénéficier de mises à jour, d’une assistance PRO, de widgets PRO et d’un accès illimité à la bibliothèque de modèles.

en: Repeater State - hidden
fr: État du répéteur - masqué

en: Repeating Bar
fr: Barre de répétition

en: Replaces the default WooCommerce Empty Cart screen with a custom template. (Don’t have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s)
fr: Remplace l’écran par défaut du panier vide WooCommerce par un modèle personnalisé. (Vous n’en avez pas ? Allez sur %1$sModèles enregistrés%2$s)

en: Replaces the default WooCommerce customer dashboard screen with a custom template. (Don't have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s.)
fr: Remplace le tableau de bord client WooCommerce par défaut par un modèle personnalisé. (Vous n’en avez pas ? Aller sur %1$sModèles enregistrés%2$s.)

en: Reply
fr: Réponse

en: Reply Button
fr: Bouton de réponse

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Request Locked
fr: Demande verrouillée

en: Request Parameter
fr: Paramètre de la requête

en: Required
fr: Nécessaire

en: Required Field
fr: Champ nécessaire

en: Required Mark
fr: Marque nécessaire

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
fr: Conditions nécessaires à remplir pour que la fenêtre modale s’ouvre.

en: Resolve
fr: Résoudre

en: Resource Box
fr: Boîte de ressource

en: Resource Links
fr: Liens de ressource

en: Resources
fr: Ressources

en: Restore
fr: Restaurer

en: Results
fr: Résultats

en: Returning Customer
fr: Déjà client

en: Returning customer?
fr: Déjà client ?

en: Reverse
fr: Inverser

en: Reverse Time
fr: Temps inversé

en: Review
fr: Avis

en: Review Count
fr: Compteur d’avis

en: Reviews
fr: Avis

en: Revision restored.
fr: Révision restaurée.

en: Ribbon
fr: Ruban

en: Right
fr: À droite

en: Role
fr: Rôle

en: Rollback Pro Version
fr: Rétrograder le version Pro

en: Rollback to Previous Version
fr: Revenir à la version précédente

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotating Text
fr: Rotation du texte

en: Rounded
fr: Rond

en: Rounded Edges
fr: Bords arrondis

en: Row
fr: Rangée

en: Row Height
fr: Hauteur de la rangée

en: Rows
fr: Rangées

en: Rows Gap
fr: Écart de lignes

en: Rubber Band
fr: Élastique

en: SDK Token
fr: Jeton du SDK

en: SKU
fr: UGS

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
fr: Les polices SVG permettent à SVG d'être utilisé comme glyphes lors de l'affichage de texte. Utilisé par iOS hérité

en: Sale
fr: En promo

en: Sale Flash
fr: Vente flash

en: Sale Price
fr: Prix promo

en: Sale!
fr: En promo !

en: Sample Link Text
fr: Exemple de texte de lien

en: Sample Video
fr: Vidéo d’exemple

en: Sandbox
fr: Bac à sable

en: Sandbox Email Account
fr: Compte e-mail du bac à sable

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %s
fr: Enregistrer %s

en: Save & Close
fr: Enregistrer & Fermer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Your First Global Widget
fr: Enregistrez votre premier widget global

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
fr: Enregistrez un widget comme global, puis ajoutez-le à plusieurs zones. Toutes les zones seront modifiables à partir d’un unique endroit.

en: Save media to the cloud
fr: Enregistrer le média dans le cloud

en: Save your widget as a global widget
fr: Enregistrer votre widget comme un global widget

en: Scale
fr: Échelle

en: Schedule date and time
fr: Planifier la date et l’heure

en: Score Threshold
fr: Seuil de score

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
fr: Le seuil de score doit être une valeur comprise entre 0 et 1, par défaut : 0,5.

en: Scroll
fr: Défilement

en: Scroll Padding
fr: Marge interne d’accrochage

en: Scroll Snap
fr: Accroche de défilement

en: Scroll Snap Stop
fr: Arrêt de l’accrochage

en: Scroll Speed
fr: Vitesse de défilement

en: Scroll items if they don’t fit into their parent container
fr: Faire défiler les éléments s’ils ne rentrent pas dans leur conteneur parent

en: Scrolling Effects
fr: Effets de défilement

en: Seal the deal on your Form Submissions
fr: Sceller l’accord sur vos envois de formulaires

en: Search
fr: Rechercher

en: Search & Select
fr: Rechercher & sélectionner

en: Search Engines
fr: Moteurs de recheche

en: Search Field
fr: Champ de recherche

en: Search Font
fr: Rechercher une police

en: Search Font Types
fr: Rechercher des types de police

en: Search Form
fr: Formulaire de recherche

en: Search Icon Set
fr: Jeu d’icônes de recherche

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de la recherche pour : %s

en: Search Term
fr: Mot-clé

en: Search...
fr: Rechercher…

en: Searching...
fr: Recherche…

en: Second item on the list
fr: Deuxième élément de la liste

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Secondary Title
fr: Second titre

en: Secondary Titles
fr: Titres secondaires

en: Seconds
fr: Secondes

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Section Title
fr: Titre de la section

en: Section Titles
fr: Titres de section

en: Seen by
fr: Vu par

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select .%s file
fr: Sélectionner le fichier .%s

en: Select Roles
fr: Sélectionner des rôles

en: Select a date
fr: Choisir une date

en: Select a location
fr: Sélectionner un emplacement

en: Select a page
fr: Sélectionner une page

en: Select a taxonomy
fr: Choisissez une taxonomie

en: Select a time
fr: Sélectionner une heure

en: Select a widget
fr: Choisissez un widget

en: Select an element on the page to leave a comment, ask a question, etc.
fr: Choisir un élément de la page pour laisser un commentaire, poser une question, etc.

en: Select an option
fr: Sélectionner une option

en: Select bulk action
fr: Choisir une action groupée

en: Select field
fr: Sélectionner un champ

en: Select how do you want to save & export the media files.
fr: Sélectionnez comment vous souhaitez enregistrer et exporter les fichiers multimédias.

en: Select post type
fr: Sélectionner un type de publication

en: Select sections of the cart to customize:
fr: Choisir les sections du panier à personnaliser :

en: Select sections of the checkout to customize:
fr: Choisir les sections de la commande à personnaliser :

en: Select the pages you want to use as your default WooCommerce shop pages
fr: Sélectionner les pages à utiliser comme pages de boutique WooCommerce par défaut

en: Select...
fr: Sélectionner…

en: Selected Text
fr: Texte sélectionné

en: Selected loop grid
fr: Grille de boucle choisie

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Self Hosted
fr: Auto-hébergée

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Additional Data to Drip
fr: Envoyer des données supplémentaires à Drip

en: Send As
fr: Envoyer comme

en: Send Voice Mail
fr: Envoyer un message vocal

en: Send all form fields to drip as custom fields
fr: Envoi de tous les champs de formulaire en tant que champs personnalisés

en: Send files
fr: Envoyer des fichiers

en: Separate Font Types with commas
fr: Séparez les types de police par des virgules

en: Separate emails with commas
fr: Séparer les e-mails avec des virgules

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator Between
fr: Séparateur entre

en: Separator Color
fr: Couleur du séparateur

en: Separator Width
fr: Largeur du séparateur

en: Sequence Duration
fr: Durée de la séquence

en: Sequenced Animation
fr: Animation séquencée

en: Server Error
fr: Erreur du serveur

en: Server Time
fr: Heure du serveur

en: Set
fr: Défini

en: Set custom Hotspot size that will only affect this specific hotspot.
fr: Définissez la taille personnalisée du point chaud qui n'affectera que ce point chaud spécifique.

en: Set custom Tooltip opening that will only affect this specific hotspot.
fr: Définissez l’ouverture personnalisée de l'infobulle qui affectera uniquement ce point chaud spécifique.

en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
fr: Définissez les attributs personnalisés pour l'élément enveloppant. Chaque attribut dans une ligne séparée. Séparez la clé d'attribut de la valeur en utilisant le caractère %s.

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
fr: Définir un style personnalisé qui affectera cette diapositive uniquement.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
fr: Définissez le nombre de diapositives défilées par balayage.

en: Set one or more conditions for this element
fr: Définir une ou plusieurs conditions pour cet élément

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
fr: Définissez les conditions qui déterminent où votre %s est utilisé sur votre site.

en: Set the conditions that determine where your code snippet is used throughout your site.
fr: Définir les conditions qui déterminent où l’extrait de code est utilisé dans le site.

en: Set the conditions that determine where your template is used throughout your site.
fr: Définir les conditions d’affichage de ce modèle sur le site.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
fr: Définissez sur « Oui » pour éviter l’affichage de publications dupliquées sur la page. Affecte uniquement l’interface publique.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
fr: Définir sur Oui pour éviter les publications en double de s'afficher. Cela n'affecte que le site en ligne.

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
fr: Sélectionner « Désactiver » pour utiliser le modèle de mini-panier de votre thème ou de WooCommerce à la place du modèle d’Elementor.

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
fr: Configurer pour inclure le commentaire parent (si l’URL est une réponse).

en: Set your %1$s in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
fr: Définissez votre %1$s dans les %2$sRéglages d’intégration%3$s.

en: Set your Facebook App ID in the %1$sIntegrations Settings%2$s
fr: Définir l’ID d’application Facebook dans les %1$sRéglages d’intégration%2$s

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
fr: Définir une date « avant » affichera toutes les publications publiées jusqu’à la date choisie (incluse).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
fr: Définir une date « après » affichera toutes les publications publiées depuis la date choisie (incluse).

en: Settings
fr: Réglages

en: Shake
fr: Secousse

en: Shape
fr: Forme

en: Shape Divider
fr: Séparateur de forme

[ctx: Shapes]
en: Circle
fr: Cercle

[ctx: Shapes]
en: Curly
fr: Bouclé

[ctx: Shapes]
en: Diagonal
fr: Diagonale

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
fr: Soulignage double

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
fr: Barré

[ctx: Shapes]
en: Underline
fr: Souligner

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
fr: Souligner en zig-zag

en: Share Button
fr: Bouton de partage

en: Share Buttons
fr: Boutons de partage

en: Share on %s
fr: Partager sur %s

en: Share your thoughts with a Note
fr: Partagez vos idées avec une note

en: Sharing
fr: Partage

en: Ship to a different address?
fr: Livraison à une autre adresse ?

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: Shipping Details
fr: Détails de livraison

en: Shipping Price
fr: Prix d’expédition

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop Now
fr: Acheter maintenant

en: Shop Page
fr: Page boutique

en: Short Description
fr: Description courte

en: Shortcode
fr: Code court

en: Shorten
fr: Raccourcir

en: Show
fr: Afficher

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Show Close Button After
fr: Afficher le bouton de fermeture après

en: Show Home Title
fr: Afficher le titre de l’accueil

en: Show Image
fr: Afficher l’image

en: Show Label
fr: Afficher le libellé

en: Show Less
fr: Afficher moins

en: Show Message
fr: Afficher le message

en: Show More
fr: Afficher plus

en: Show Profile
fr: Afficher le profil

en: Show Quantity
fr: Afficher la quantité

en: Show Result Count
fr: Afficher le compteur de résultat

en: Show Text
fr: Afficher le texte

en: Show Thumbnail
fr: Afficher la miniature

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Show after X page views
fr: Afficher après X vues de la page

en: Show after X sessions
fr: Afficher après X sessions

en: Show captions if available (only on desktop).
fr: Afficher les légendes si disponibles (uniquement sur ordinateur).

en: Show me how
fr: Montrez-moi comment

en: Show more details
fr: Voir plus de détails

en: Show on browsers
fr: Afficher sur les navigateurs

en: Show on devices
fr: Afficher sur les appareils

en: Show resolved
fr: Afficher résolu

en: Show the full text of the post
fr: Afficher le texte complet de la publication

en: Show unread only
fr: Afficher uniquement les non lus

en: Show up to X times
fr: Afficher jusqu’à X fois

en: Show when arriving from
fr: Afficher en arrivant de

en: Showcase
fr: Vitrine

en: Side Cart
fr: Panier latéral

en: Single
fr: Publication unique

en: Single Page
fr: Page unique

en: Single Pages
fr: Pages uniques

en: Single Post
fr: Article unique

en: Single Posts
fr: Publications uniques

en: Single Product
fr: Produit unique

en: Single Product Page
fr: Page de produit unique

en: Single Products
fr: Produits uniques

en: Singles
fr: Uniques

en: Singular
fr: Unique

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Site Tagline
fr: Slogan du site

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site URL
fr: URL du site

en: Site pages
fr: Pages du site

en: Sitemap
fr: Plan de site

en: Size
fr: Taille

en: Size Variables
fr: Variables de taille

en: Size in MB
fr: Taille en Mo

en: Size is in MB. If you need to increase max upload size please contact your hosting.
fr: La taille est exprimée en Mo. Si vous souhaitez augmenter la taille maximale des fichiers à téléverser, veuillez contacter votre hébergeur.

en: Skin
fr: Apparence

en: Skip Taxonomy
fr: Sauter la taxonomie

en: Skipped
fr: Ignoré

en: Slide
fr: Diapositive

en: Slide #%d
fr: Diapositive N°%d

en: Slide #1
fr: Diapositive N°1

en: Slide #2
fr: Diapositive N°2

en: Slide #3
fr: Diapositive N°3

en: Slide 1 Heading
fr: Diapositive 1 Titre

en: Slide 2 Heading
fr: Diapositive 2 Titre

en: Slide 3 Heading
fr: Diapositive 3 Titre

en: Slide By Direction
fr: Glissement par direction

en: Slide Heading
fr: Titre de la diapositive

en: Slide In Down
fr: Glissement en bas

en: Slide In Left
fr: Glissement à gauche

en: Slide In Right
fr: Glissement à droite

en: Slide In Up
fr: Glissement en haut

en: Slide Out Down
fr: Glissement sortant en bas

en: Slide Out Left
fr: Glissement sortant à gauche

en: Slide Out Right
fr: Glissement sortant à droite

en: Slide Out Up
fr: Glissement sortant en haut

en: Slide Title
fr: Titre de la dispositive

en: Slider Options
fr: Options des diapositives

en: Slides
fr: Diapositives

en: Slides Name
fr: Nom des diapositives

en: Slides Per View
fr: Diapositives par vue

en: Slides on display
fr: Diapositives à l’affichage

en: Slides on scroll
fr: Diapositives au défilement

en: Slides to Scroll
fr: Nombre de diapositives à faire glisser

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Small
fr: Petit

en: Small Header
fr: Petit en-tête

en: Snap Position
fr: Position d’accrochage

en: Soft Beat
fr: Battement doux

en: Solid
fr: Solide

en: Some notes are not shown.
fr: Certaines notes ne sont pas affichées.

en: Some parts are in conflict. Choose which one you want to assign.
fr: Certaines parties sont en conflit. Choisissez celle que vous souhaitez attribuer.

en: Something went wrong
fr: Quelque chose s’est mal passé

en: Something went wrong, please refresh the page.
fr: Une erreur est survenue, actualiser la page.

en: Something went wrong, please try again later.
fr: Quelque chose c’est mal passé. Merci d’essayer plus tard.

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: Source Type
fr: Type de source

en: Space
fr: Espace

en: Space Between
fr: Espace entre

en: Space From slides
fr: Espace à partir des diapositives

en: Space between
fr: Espace entre

en: Space between Items
fr: Espace entre les éléments

en: Space from bottom
fr: Espace depuis le bas

en: Space from top
fr: Espace depuis le haut

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spam detected
fr: Spam détecté

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spinner Color
fr: Couleur du spinner

en: Square
fr: Carré

en: Square Ticket
fr: Billet carré

en: Stacked
fr: Empilé

en: Star Color
fr: Couleur de l’étoile

en: Star Size
fr: Taille de l’étoile

en: Start
fr: Début

en: Start (before)
fr: Début (avant)

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Point
fr: Point de départ

en: Start by creating a master item. All the other instances in the grid will match this design. Then go back to the widget in the editor panel and assign both a template and a source of content. Your grid should populate automatically.
fr: Commencez par créer un élément principal. Toutes les autres instances de la grille correspondront à cette conception. Revenez ensuite au widget dans le panneau de l’éditeur et attribuez à la fois un modèle et une source de contenu. Votre grille devrait se remplir automatiquement.

en: Start customizing every part of your site
fr: Commencez à personnaliser chaque partie de votre site

en: Start grid from chosen taxonomy
fr: Démarrer la grille à partir de la taxonomie choisie

en: Start typing its name
fr: Commencez à saisir son nom

en: State
fr: État

en: Static
fr: Statique

en: Static item position
fr: Position de l’élément statique

en: Status
fr: État

en: Stay In Column
fr: Rester en colonne

en: Step
fr: Étape

en: Step Buttons
fr: Boutons d’étape

en: Steps
fr: Étapes

en: Steps Settings
fr: Réglages des étapes

en: Sticky
fr: Épinglé

en: Sticky On
fr: Épinglage actif

en: Sticky Right Column
fr: Épingler la colonne de droite

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
fr: Le tri des publications épinglées est visible uniquement sur l’interface publique

en: Stock Status
fr: État du stock

en: Stores only the URLs. The export stays light, but files load only while the original site is online.
fr: Conserve uniquement les URL. L’exportation reste légère, mais les fichiers ne se chargent que lorsque le site d'origine est en ligne.

en: Street Address
fr: Adresse de la rue

en: Stretch
fr: Etirer

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
fr: Passer le sous menu en pleine largeur.

en: Stripe Button
fr: Bouton Stripe

en: Stripe test environment
fr: Environnement de test Stripe

en: Style the dropdown box that contains menu items.
fr: Stylisez la zone déroulante qui contient les éléments de menu.

en: Styles apply to items when the menu switches to dropdown layout
fr: Les styles s’appliquent aux éléments lorsque le menu passe à la disposition déroulante

en: Sub Title
fr: Sous-titre

en: Subject
fr: Sujet

en: Submenu Indicator
fr: Indicateur de sous-menu

en: Submission
fr: Envoi

en: Submission Date
fr: Date d’envoi

en: Submission ID
fr: ID de l’envoi

en: Submission has been successfully updated. | %d submissions have been successfully updated.
fr[0]: L’envoi a bien été mis à jour.
fr[1]: %d envois ont bien été mis à jour.

en: Submission not found or not in trash.
fr: Envoi non trouvé ou pas dans la corbeille.

en: Submission not found.
fr: Envoi non trouvé.

en: Submissions
fr: Envois

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit Button
fr: Bouton « Envoyer »

en: Submit button
fr: Bouton « Envoyer »

en: Subscriber already exists.
fr: L'abonné existe déjà.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Succeed
fr: Réussi

en: Success
fr: Réussi

en: Success Message
fr: Message de confirmation

en: Success Message Color
fr: Couleur du message de succès

en: Success Message Duration
fr: Durée du message de réussite

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Supported in "https" sites only
fr: Pris en charge dans les sites « https » uniquement

en: Switch Account
fr: Changer de compte

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
fr: Activez les commentaires à partir de la boîte de discussion sur l’écran d’édition de publication WordPress ou des réglages de discussion WordPress.

en: Switch to table view
fr: Basculer en vue tableau

en: Sync Project
fr: Synchroniser le projet

en: Tab #1
fr: Onglet n° 1

en: Tab #2
fr: Onglet n° 2

en: Tab 1 Name
fr: Nom de l’onglet 1

en: Tab 2 Name
fr: Nom de l’onglet 2

en: Tab Name
fr: Nom de l’onglet

en: Table
fr: Tableau

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Position
fr: Position des onglets

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag: %s
fr: Étiquette : %s

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Take me there
fr: Emmenez-moi là-bas

en: Target URL
fr: URL Cible

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax Percentage
fr: Pourcentage de la taxe

en: Tax Rate
fr: Taux de TVA

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy Children
fr: Taxonomie enfant

en: Taxonomy Filter
fr: Filtre de taxonomie

en: Tel
fr: Tél.

en: Template
fr: Modèle

en: Templates
fr: Modèles

en: Term
fr: Terme

en: Terms
fr: Termes

en: Terms & Conditions
fr: Conditions Générales de Vente

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
fr: Les termes sont des éléments d’une taxonomie. Les taxonomies disponibles sont les suivantes : Catégories, Étiquettes, Formats et taxonomies personnalisées.

en: Test Secret key
fr: Clé secrète de test

en: Testimonial Carousel
fr: Carrousel de témoignages

en: Text
fr: Texte

en: Text Align
fr: Alignement du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Padding
fr: Marge interne du texte

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
fr: Ombre

en: Text Wrap
fr: Habillage du texte

en: Text indent
fr: Indentation du texte

en: Text shadow
fr: Ombre du texte

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Thank You. Your order has been received.
fr: Merci. Votre commande a bien été reçue.

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
fr: L'option « Réduire » ne doit être utilisée que si la table des matières est rendue épinglée

en: The %s widget was not found in your template.
fr: Le widget %s n’a pas été trouvé dans votre modèle.

en: The Autoplay is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
fr: La lecture automatique est inactive pendant l’édition. Prévisualisez votre page pour la voir en action.

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
fr: Le champ Captcha ne peut pas être vide. Veuillez saisir une valeur.

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
fr: Le préfixe du jeu d’icônes existe déjà sur votre site. Pour éviter les conflits, nous recommandons d’utiliser un préfixe unique par jeu d’icônes.

en: The Order Summary and Payment sections will remain in place while scrolling.
fr: Les sections Récapitulatif de commande et Paiement resteront en place pendant le défilement.

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
fr: L’habillage des commentaires de thème utilise la conception et la mise en page des commentaires du thème actuellement actifs pour afficher le formulaire de commentaire et les commentaires.

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
fr: Format 2 de police Web Open, utilisé par les navigateurs très récents

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
fr: Format de police Web Open, utilisé par les navigateurs modernes

en: The amount of items displayed in your Archive is set in your WordPress settings. %s
fr: Le nombre d’éléments affichés dans vos archives est défini dans les réglages de WordPress. %s

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
fr: La prévisualisation de l’éditeur peut sembler différente du site actif. Veuillez vérifier sur l’interface publique.

en: The field accepts only numbers and phone characters (#, -, *, etc).
fr: Le champ accepte uniquement les chiffres et les caractères téléphoniques (#, -, *, etc.).

en: The field should be in HH:MM format.
fr: Le champ doit être au format HH:MM.

en: The field value must be greater than or equal to %s.
fr: La valeur du champ doit être supérieure ou égale à %s.

en: The field value must be less than or equal to %s.
fr: La valeur doit être inférieure ou égale à %s.

en: The footer template allows you to easily design and edit custom WordPress footers without the limits of your theme’s footer design constraints
fr: Le modèle de pied de page vous permet de facilement concevoir et modifier des pieds de page WordPress personnalisés sans les limites des contraintes de conception du pied de page de votre thème

en: The header template allows you to easily design and edit custom WordPress headers so you are no longer constrained by your theme’s header design limitations.
fr: Le modèle d’en-tête vous permet de facilement concevoir et modifier des en-têtes WordPress personnalisés afin que vous ne soyez plus contraint par les limites de conception des en-têtes de votre thème.

en: The hover effect is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
fr: L’effet au survol est inactif lors de l’édition. Prévisualiser la page pour le voir en action.

en: The note you are looking for was not found.
fr: La note que vous recherchez est introuvable.

en: The response parameter is invalid or malformed.
fr: Le paramètre de réponse est non valide ou mal formulé.

en: The response parameter is missing.
fr: Paramètre de réponse manquant.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
fr: Le paramètre secret est non valide ou mal formé.

en: The secret parameter is missing.
fr: Paramètre secret manquant.

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
fr: Le style de ce widget est souvent affecté par votre thème et vos extensions. Si vous rencontrez un tel problème, essayez de passer sur un thème de base et/ou de désactiver les extensions.

en: The uploaded file exceeds the %1$s directive in %2$s.
fr: Le fichier téléchargé dépasse la directive %1$s dans %2$s.

en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier téléversé dépasse la directive %s spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n'a été que partiellement téléchargé.

en: The zip file provided is not supported!
fr: Le fichier zip fourni n’est pas pris en charge !

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Builder
fr: Constructeur de thème

en: Theme Builder could not be loaded
fr: Le constructeur de thème ne peut pas être chargé

en: Theme Comments
fr: Thème des commentaires

en: Theme builder
fr: Constructeur de thème

en: There are no menus in your site.
fr: Il n’y a aucun menu sur votre site.

en: There is no error, the file uploaded with success.
fr: Aucune erreur, fichier téléchargé avec succès.

en: There is nothing to export.
fr: Il n’y a rien à exporter.

en: There was an error while trying to upload your file.
fr: Une erreur s’est produite lors du téléchargement de votre fichier.

en: These keys will serve as your default API key for all stripe implementations on your site.
fr: Ces clés serviront de clé d’API par défaut pour toutes les implémentations Stripe sur le site.

en: These messages override Stripe's error messages.
fr: Ces messages remplacent les messages d’erreur de Stripe.

en: They need permission to view this post.
fr: Ils ont besoin d’une autorisation pour voir cette publication.

en: Third item on the list
fr: Troisième élément de la liste

en: This affects the types of widgets and templates you can use for your master item.
fr: Cela affecte les types de widgets et de modèles que vous pouvez utiliser pour votre élément principal.

en: This appears when the search yields no results.
fr: Ceci apparaît lorsque la recherche n’aboutit à aucun résultat.

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
fr: Ce contrôle limite la table des matières aux éléments de titre sous un conteneur spécifique

en: This field is required.
fr: Ce champ est nécessaire.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
fr: Ce fichier dépasse la taille maximale autorisée.

en: This file type is not allowed.
fr: Ce type de fichier n’est pas autorisé.

en: This is an example of a WooCommerce notice. (You won't see this while previewing your site.)
fr: Ceci est un exemple de notification WooCommerce. (vous ne le verrez pas lors de la prévisualisation de votre site.)

en: This is how WooCommerce provides an info notice.
fr: C’est ainsi que WooCommerce fournit une notice d’information.

en: This is how an error notice would look.
fr: Voici à quoi ressemblerait un avis d’erreur.

en: This is text element
fr: Ceci est un élement texte

en: This is the address given to you by PayPal when you set up a sandbox with your developer account. You can use the sandbox to test your purchase flow.
fr: Ceci est l’adresse qui vous est donnée par PayPal lorsque vous configurez un bac à sable avec votre compte développeur. Vous pouvez utiliser le bac à sable pour tester votre flux d’achat.

en: This is the heading
fr: Ceci est le header

en: This is the page color behind your loading animation
fr: Couleur de la page derrière votre animation de chargement

en: This is what a WooCommerce message notice looks like.
fr: Voici à quoi ressemble le message de la notice WooCommerce.

en: This message is not visible to site visitors.
fr: Ce message n’est pas visible pour les visiteurs du site.

en: This option will allow the right column (e.g, Cart Totals) to be sticky while scrolling.
fr: Cette option permet à la colonne de droite (par exemple, les totaux du panier) d'être épinglée au défilement vertical.

en: This page contains notes on elements that are still in draft mode.
fr: Cette page contient des notes sur les éléments qui sont encore en mode brouillon.

en: This page is
fr: Cette page est

en: This person needs: (1) permission to view this post, as well as (2) access to use Notes.
fr: Cette personne a besoin : (1) d’une autorisation pour afficher ce message, ainsi que (2) d’un accès pour utiliser Notes.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par mot de passe. Saisissez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This template includes the header, full-width content and footer
fr: Ce modèle comprend l'en-tête, le contenu en pleine largeur et le pied de page.

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
fr: Ceci fera que le widget cessera d'être global. Il redeviendra un widget normal.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Heure

en: Time Format
fr: Format de l’heure

en: Time of the day
fr: Heure de la journée

en: Timeline
fr: Ligne chronologique

en: Times
fr: Fois

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: Title Alignment
fr: Alignement du titre

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Title HTML Tag
fr: Balise HTML du titre

en: Titles
fr: Titres

en: Titles & Totals
fr: Titres & totaux

en: To
fr: À

en: To Left
fr: Vers la gauche

en: To Right
fr: Vers la droite

en: To change the Products Archive’s layout, go to Appearance > Customize.
fr: Pour modifier la disposition de l’archive des produits, aller dans Apparence > Personnaliser.

en: To change the design of your notices, go to your %1$sWooCommerce Settings%2$s
fr: Pour modifier le design de vos notifications, aller aux %1$sRéglages WooCommerce%2$s

en: To edit the title of your site, go to %1$sSite Identity%2$s.
fr: Pour modifier le titre du site, aller à %1$sIdentité du site%2$s.

en: To integrate with our forms you need an %1$sAPI Key%2$s.
fr: Pour intégrer nos formulaires, vous avez besoin d’une %1$sclé d’API%2$s.

en: To manage these options, go to your Stripe account > Products >  Tax Rates.
fr: Pour gérer ces options, allez à votre compte Stripe > Produits > Taux de TVA.

en: To use reCAPTCHA V3, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.
fr: Pour utiliser reCAPTCHA V3, vous devez ajouter la clé de l’API et terminer le processus de configuration dans Tableau de bord > Elementor > Réglages > Intégrations > reCAPTCHA V3.

en: To use reCAPTCHA, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA.
fr: Pour utiliser reCAPTCHA, vous devez ajouter la clé de l’API et terminer le processus d’installation dans Tableau de bord > Elementor  >  Réglages >  reCAPTCHA.

en: To view the validation badge, switch to preview mode
fr: Pour afficher le badge de validation, passez en mode prévisualisation.

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Toggle
fr: Permuter

en: Toggle %1$s
fr: Permuter %1$s

en: Toggle Align
fr: Permuter l’alignement

en: Toggle Button
fr: Bouton de bascule

en: Toggle Icon
fr: Icône de bascule

en: Toggle Popup
fr: Permuter la fenêtre modale

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Tooltip Content
fr: Contenu de l'infobulle

en: Top
fr: En haut

en: Top 10 Recipes
fr: Les 10 meilleures recettes

en: Top Bar
fr: Barre supérieure

en: Top Recipes
fr: Meilleures recettes

en: Totals
fr: Totaux

en: Town / City
fr: Ville

en: Tracker
fr: Traqueur

en: Tracker Background
fr: Arrière-plan du traqueur

en: Tracker Type
fr: Type de traqueur

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Transactions made through your PayPal button will be registered under this account.
fr: Les transactions effectuées via votre bouton PayPal seront enregistrées sous ce compte.

en: Transition Duration
fr: Durée de transition

en: Transition Speed
fr: Vitesse de transition

en: Transparency
fr: Transparence

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
fr: Police TrueType, utilisée pour une meilleure prise en charge de Safari, Android, iOS

en: Try it now
fr: Essayez-le maintenant

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tweet Button
fr: Bouton Twitter

en: Two Way Progress Bar
fr: Barre de progression bidirectionnelle

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Type a note. Use @ to mention...
fr: Saisir une note. Utilisez @ pour mentionner…

en: Type a value
fr: Saisissez une valeur

en: Type to search
fr: Saisissez pour rechercher

en: Type your reply. Use @ to mention...
fr: Saisir votre réponse. Utilisez @ pour mentionner…

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
fr: TypeKit travaille en partenariat avec les principales fonderies de caractères du monde pour apporter chaque jour des milliers de superbes polices aux concepteurs.

en: Typography
fr: Typographie

en: UI Color
fr: Couleur d’UI

en: UI Hover Color
fr: Couleur d’UI au survol

en: URL Field
fr: Champ URL

en: URL Format
fr: Format d’URL

en: Underline
fr: Souligner

en: Undo
fr: Annuler

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unlink
fr: Délier

en: Unlink Widget
fr: Détacher le Widget

en: Unlink from global
fr: Détacher de global

en: Unlock More Features
fr: Débloquer plus de fonctionnalités

en: Unmarked Color
fr: Couleur non marquée

en: Unmarked Style
fr: Style non marqué

en: Unread
fr: Non lu

en: Unsupported
fr: Incompatible

en: Up
fr: En haut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Cart
fr: Mise à jour le panier

en: Update Cart Automatically
fr: Mettre à jour le panier automatiquement

en: Update Cart Button
fr: Bouton Mettre à jour le panier

en: Update Date:
fr: Date de mise à jour :

en: Update Font Type
fr: Mettre à jour le type de police

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Update Shipping Button
fr: Mettre à jour le bouton de livraison

en: Update your website’s content and design using Elementor Pro’s professional widgets and features for any need.
fr: Mettez à jour le contenu et le design de votre site en utilisant les widgets professionnels et les fonctionnalités d’Elementor Pro pour tous les besoins.

en: Updated At
fr: Mis à jour à

en: Updated At GMT
fr: Mis à jour à GMT

en: Updates to the cart (e.g., a removed item) via Ajax. The cart will update without refreshing the whole page.
fr: Mises à jour du panier (par exemple, un produit supprimé) via Ajax. Le panier se mettra à jour sans actualiser toute la page.

en: Upgrade now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload JSON File
fr: Téléverser un fichier JSON

en: Upload an icon set to publish.
fr: Téléversez un jeu d’icônes à publier.

en: Upload directory is not writable or does not exist.
fr: Le répertoire de téléchargement n’est pas accessible en écriture ou n’existe pas.

en: Upload font .%s file
fr: Télécharger le fichier de la police .%s

en: Uploading JSON or ZIP files from unknown sources can be harmful and put your site at risk. For maximum safety, upload only JSON or ZIP files from trusted sources.
fr: Le téléversement de fichiers JSON ou ZIP à partir de sources inconnues peut être dangereux et mettre votre site en danger. Pour une sécurité maximale, téléversez uniquement des fichiers JSON ou ZIP provenant de sources fiables.

en: Uploading&hellip;
fr: Téléversement…

en: Upsell
fr: Vente croisée

en: Upsells
fr: Ventes incitatives

en: Use %1$scustom CSS%3$s to style your content or add %2$sthe "selector" prefix%3$s to target specific elements.
fr: Utiliser %1$sCSS%3$s personnalisés pour styliser le contenu ou ajouter %2$sle préfixe « selector »%3$s pour cibler des éléments spécifiques.

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
fr: Utilisez le widget %s et des dizaines d’autres fonctionnalités PRO pour étendre votre boîte à outils et créer des sites plus rapidement.

en: Use the letters: %s
fr: Utiliser les lettres : %s

en: Use them on your live site - not while testing.
fr: Utilisez-les sur votre site en ligne - pas pendant les tests.

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
fr: Utilisez ce champ pour définir une clé d’API personnalisée pour le formulaire actuel.

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
fr: Utilisez ce champ pour définir une URL d’API personnalisée pour le formulaire actuel.

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
fr: Utilisez ce réglage pour sauter des publications (ex : '2' pour sauter 2 publications).

en: User
fr: Utilisateur/utilisatrice

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: User Agent:
fr: Agent utilisateur :

en: User ID
fr: ID du compte

en: User IP
fr: IP de l’utilisateur/utilisatrice

en: User IP:
fr: IP d’utilisateur/utilisatrice :

en: User Info
fr: Info du compte

en: User Meta
fr: Métas du compte

en: User Name:
fr: Nom d’utilisateur/utilisatrice :

en: User Profile Picture
fr: Image de profil du compte

en: Username
fr: Identifiant

en: Username Label
fr: Libellé d’identifiant

en: Username Placeholder
fr: Texte indicatif d’identifiant

en: Username or Email Address
fr: Identifiant ou adresse e-mail

en: Validate API Key
fr: Valider la clé de l’API

en: Validate Kit ID
fr: Valider l’ID du kit

en: Validate Live API Key
fr: Valider la clé d’API publique

en: Validate Test API Key
fr: Valider la clé d’API de test

en: Value
fr: Valeur

en: Variable Fonts
fr: Polices variables

en: Vertical Align
fr: Alignement vertical

en: Vertical Links
fr: Liens verticaux

en: Vertical Orientation
fr: Orientation verticale

en: Vertical Padding
fr: Marge interne verticale

en: Vertical Position
fr: Position verticale

en: Vertical Scroll
fr: Défilement vertical

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Count
fr: Compteur vidéo

en: Video Link
fr: Lien de la vidéo

en: Video Playlist
fr: Liste de lecture vidéo

en: Video Position
fr: Position de la vidéo

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Video Width
fr: Largeur de la vidéo

en: Videos
fr: Vidéos

en: View
fr: Voir

en: View Cart
fr: Voir le panier

en: View Elementor Pro Changelog
fr: Voir les notes de mise a jour d'Elementor Pro

en: View Font
fr: Voir la police

en: View Icon
fr: Voir l’icône

en: View Live Site
fr: Voir le site en direct

en: View Site
fr: Voir le site

en: Visible only if selected step type contains "Icon"
fr: Visible uniquement si le type d’étape sélectionné contient une « Icône ».

en: Visitor
fr: Visiteur/visiteuse

en: Visitor Time
fr: Temps de visite

en: WP Dashboard
fr: Tableau de bord WP

en: Want to activate this website by a different license?
fr: Vous voulez activer ce site web avec une autre licence ?

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
fr: Vous souhaitez continuer à utiliser PRO pour créer votre site ? Choisissez le forfait qui vous convient !

en: Want to deactivate the license for any reason?
fr: Vous voulez désactiver la licence pour une raison quelconque ?

en: Want to give access only to content?
fr: Donner accès uniquement au contenu ?

en: Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more
fr: Vous voulez continuer à créer des sites sécurisés et performants ? Renouvelez votre abonnement pour retrouver l’accès à tous les widgets, modèles, mises à jour d’Elementor PRO.

en: Want to learn more about Elementor library?
fr: Vous voulez en savoir plus sur la bibliothèque Elementor ?

en: Want to save this as your cart page?
fr: L’enregistrer comme page de panier ?

en: Want to save this as your checkout page?
fr: L’enregistrer comme page de paiement ?

en: Want to save this as your my account page?
fr: L’enregistrer comme page mon compte ?

en: Want to save this as your purchase summary page?
fr: Voulez-vous enregistrer ceci comme page de récapitulatif de commande ?

en: Warning
fr: Attention

en: Warning: JSON or ZIP files may be unsafe
fr: Attention : les fichiers JSON ou ZIP peuvent être dangereux

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
fr: Attention : Veuillez faire une sauvegarde de votre base de donnée avant de revenir en arrière.

en: Watched Icon
fr: Icône « Vue »

en: We are experiencing technical difficulties on our end. Please try again to reconnect.
fr: Nous rencontrons des difficultés techniques. Veuillez réessayer de vous reconnecter.

en: We couldn’t submit your responses because they seem like spam.
fr: Nous n’avons pas pu envoyer vos réponses parce qu’elles semblent être du spam.

en: We're here for you
fr: Nous sommes là pour vous

en: Webhook
fr: Crochet web

en: Webhook URL
fr: URL du crochet web

en: Website
fr: Site

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weeks
fr: Semaines

en: Weight
fr: Graisse

en: Welcome to Elementor Pro!
fr: Bienvenue sur Elementor PRO !

en: What action the user needs to do for the popup to open.
fr: Quelle action l’utilisateur ou l’utilisatrice doit effectuer pour que la fenêtre modale s’ouvre.

en: What is a 404 page template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de page 404 ?

en: What is a Products Archive Template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle d’archive de produit ?

en: What is a Single Product Template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de produit unique ?

en: What is a footer template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de pied de page ?

en: What is a header template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle d’entête ?

en: What is a loop?
fr: Qu’est-ce qu’une boucle ?

en: What is a search results template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de résultats de recherche ?

en: What is a single page template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de page unique ?

en: What is a single post template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle de publication unique ?

en: What is an archive template?
fr: Qu’est-ce qu’un modèle d’archive ?

en: When arriving from specific URL
fr: En arrivant d'une URL spécifique

en: Where Do You Want to Display Your Code?
fr: Où voulez-vous afficher le code ?

en: Where do you want to display your %s?
fr: Où souhaitez-vous afficher votre %s ?

en: Where do you want to display your template?
fr: Où souhaitez-vous afficher votre modèle ?

en: Whole Box
fr: Toute la boîte

en: Whole Slide
fr: Diapositive entière

en: Widget Width
fr: Largeur du widget

en: Width
fr: Largeur

en: With the new Theme Builder you can visually manage every part of your site intuitively, making the task of designing a complete website that much easier
fr: Avec le nouveau constructeur de thèmes, vous pouvez gérer visuellement chaque partie de votre site de manière intuitive, ce qui facilite grandement la création d’un site complet.

en: Within
fr: Dans

en: Wobble
fr: Osciller

en: Woo - Products-
fr: Woo - Produits-

en: Woo - Single Elements
fr: Woo - Éléments uniques

en: WooCommerce Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane WooCommerce

en: WooCommerce Notices
fr: Notices WooCommerce

en: WooCommerce Pages
fr: Pages WooCommerce

en: Word Wrap
fr: Enveloppe de mot

en: Word spacing
fr: Espace intermots

en: WordPress Menu
fr: Menu WordPress

en: Would you like to save the changes you've made?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications que vous avez apportées ?

en: X Anchor Point
fr: Point d’ancrage X

en: Y Anchor Point
fr: Point d’ancrage Y

en: Yahoo Calendar
fr: Calendrier Yahoo

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
fr: Vous n’avez pas encore enregistré de modèle.

en: You are Logged in as %1$s (%2$sLogout%3$s)
fr: Vous êtes connecté(e) en tant que %1$s (%2$sDéconnexion%3$s)

en: You are connected to Facebook App %1$s, %2$sChange App%3$s
fr: Vous êtes connecté à l’application Facebook %1$s, %2$sChanger d’application%3$s

en: You are not autorized to view this Note. Please contact your admin.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à consulter cette note. Contactez l’admin.

en: You are using %1$s set in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
fr: Vous utilisez %1$s défini dans les %2$sRéglages d’intégration%3$s.

en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
fr: Vous pouvez également définir un autre %s en choisissant "Personnalisé".

en: You can create multiple footers, and assign each to different areas of your site.
fr: Vous pouvez créer plusieurs pieds de page et les affecter à différentes zones de votre site.

en: You can create multiple headers, and assign each to different areas of your site.
fr: Vous pouvez créer plusieurs en-têtes et les affecter à différentes zones de votre site.

en: You can create multiple products archive templates, and assign each to different categories of products. This gives you the freedom to customize the appearance for each type of product being shown.
fr: Vous pouvez créer plusieurs modèles d’archive de produits et les affecter à différentes catégories de produits. Cela vous donne la liberté de personnaliser l’apparence de chaque type de produit affiché.

en: You can create multiple single page templates, and assign each to different areas of your site.
fr: Vous pouvez créer plusieurs modèles de page unique et les affecter à différentes zones de votre site.

en: You can create multiple single post templates, and assign each to a different category.
fr: Vous pouvez créer plusieurs modèles de publication unique et assigner chacun à une catégorie différente.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
fr: Vous pouvez créer plusieurs modèles de produit unique et les affecter à différents types de produits, ce qui permet une conception personnalisée pour chaque groupe de produits similaires.

en: You can customize the message if there are no results for the search term.
fr: Vous pouvez personnaliser le message si aucun résultat n’est disponible pour le terme recherché.

en: You can easily control the layout and design of the Search Results page with the Search Results template, which is simply a special archive template just for displaying search results.
fr: Vous pouvez facilement contrôler la mise en page et la conception de la page des résultats de recherche avec le modèle de résultats de recherche, qui est simplement un modèle d’archive spécial pour l’affichage des résultats de recherche.

en: You can only add the Notices widget once per page.
fr: Vous ne pouvez ajouter le widget « Notification » qu’une seule fois par page.

en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
fr[0]: Vous pouvez télécharger uniquement %d fichier.
fr[1]: Vous pouvez télécharger uniquement %d fichiers.

en: You have not entered a valid secret key for this environment, Please add a valid secret key
fr: Vous n'avez pas saisi de clé secrète valide pour cet environnement, veuillez ajouter une clé secrète valide.

en: You may also like...
fr: Vous pourriez aussi aimer…

en: You may be interested in...
fr: Vous pourriez être intéressé par…

en: You must include the %1$s widget in your template (%2$s), in order for Elementor to work on this page.
fr: Vous devez inclure le widget %1$s dans votre modèle (%2$s) afin qu’Elementor puisse fonctionner sur cette page.

en: You need an active Elementor Pro license
fr: Vous avez besoin d’une licence Elementor PRO active

en: You need at least one WooCommerce order to preview the order here.
fr: Vous avez besoin d’au moins une commande WooCommerce pour la prévisualiser ici.

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
fr: Vous pourrez ajouter ce global widget dans plusieurs zones de votre site et le modifier à partir d'un seul endroit.

en: You're connected as %s.
fr: Vous êtes connecté en tant que %s.

en: You're not using Elementor Pro yet!
fr: Vous n’utilisez pas encore Elementor PRO !

en: You've updated your cart page.
fr: Vous avez mis à jour votre page du panier.

en: You've updated your checkout page.
fr: Vous avez mis à jour la page de validation de commande.

en: You've updated your my account page.
fr: Vous avez mis à jour la page mon compte.

en: You've updated your summary page.
fr: Vous avez mis à jour votre page « Récapitulatif ».

en: YouTube or Vimeo link
fr: Lien YouTube ou Vimeo

en: Your Elementor Pro license has expired.
fr: Votre licence Elementor PRO a expirée.

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get an exclusive, time-limited %s discount.
fr: Votre licence Elementor Pro va bientôt expirer. Renouvelez maintenant et obtenez une remise exclusive de %s limitée dans le temps.

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get updates, support, Pro widgets & templates for another year.
fr: Votre licence Elementor PRO est sur le point d’expirer. Renouvelez maintenant et obtenez des mises à jour, une assistance, des widgets et des modèles PRO pour une autre année.

en: Your Elementor Pro license is inactive. To access premium Elementor widgets, templates, support & plugin updates activate your Pro license.
fr: Votre licence Elementor PRO est inactive. Pour accéder aux widgets, modèles, supports et mises à jour des extensions PRO d’Elementor, activez votre licence PRO.

en: Your Elementor Pro subscription has expired. Renew it now to regain access to the Pro features that elevate your website.
fr: Votre abonnement Elementor Pro a expiré. Renouvelez-le maintenant pour retrouver l’accès aux fonctionnalités Pro qui élèvent votre site.

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
fr: Votre fichier .zip Fontello, IcoMoon ou Fontastic

en: Your Global Widget is locked
fr: Ce widget global est verrouillé

en: Your License Is Inactive
fr: Votre licence est inactive

en: Your License Key
fr: Votre clé de licence

en: Your License Will Expire in %s.
fr: Votre licence expirera dans %s.

en: Your Order
fr: Votre commande

en: Your Site's Global Parts
fr: Parties globales de votre site

en: Your cart is currently empty.
fr: Votre panier est actuellement vide.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
fr: Votre licence n’est pas valide pour ce domaine. Veuillez vérifier à nouveau votre clé.

en: Your license is missing. Please check your key again.
fr: Votre licence est manquante. Veuillez vérifier à nouveau votre clé.

en: Your license key should look something like this: %s
fr: Votre clé de licence devrait ressembler à quelque chose comme : %s

en: Your submission failed because of a server error.
fr: Votre envoi a échoué en raison d’une erreur serveur.

en: Your submission failed because of an error.
fr: Votre envoi a échoué en raison d’une erreur.

en: Your submission failed because the form is invalid.
fr: Votre envoi a échoué car le formulaire est non valide.

en: Your submission was successful.
fr: Votre envoi est effectif.

en: Your template was imported
fr: Votre modèle a été importé

en: Your trial expires in %s
fr: Votre essai expire dans %s

en: Your trial has expired
fr: Votre essai a expiré

en: Your trial has expired. Miss your favorite Elementor Pro features?
fr: Votre essai a expiré. Les fonctionnalités Elementor Pro vous manquent ?

en: Zoom Direction
fr: Direction du Zoom

en: Zoom In
fr: Zoomer

en: Zoom Out
fr: Dézoomer

en: import
fr: importer

en: items
fr: éléments

en: key|value
fr: clé|valeur

en: of
fr: de

en: or
fr: ou

en: post
fr: publication

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fr: Apartés

[ctx: post format archive title]
en: Audio
fr: Son

[ctx: post format archive title]
en: Chats
fr: Discussions

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fr: Galeries

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr: États

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr: Vidéos

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
fr: Échec de la validation de reCAPTCHA V3, suspectée d’utilisation abusive

en: shipping fee
fr: frais de livraison

en: terms and conditions
fr: conditions générales de vente

en: {number} Responses
fr: {number} Réponses

en: 404
fr: Erreur 404
